Nasze projekty

Święty Krzyż: 200-lecie Zgromadzenia

Za 200 lat działalności Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz wszystkich przyjaciół i dobrodziejów dziękowali Bogu oblaci 25 stycznia br. na Świętym Krzyżu. Na uroczystą modlitwę przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego i św. Eugeniusza de Mazenoda w bazylice mniejszej zaproszone zostały osoby biedne i ubogie z regionu świętokrzyskiego.

W świętokrzyskiej wspólnocie zakonnej dziękowano Panu Bogu za dar św. Eugeniusza i jego pierwszych towarzyszy, którzy zapoczątkowali oblacką rodzinę . Modlono się o Boże Błogosławieństwo i opiekę Maryi Niepokalanej – Patronki zgromadzenia dla swojej rodziny zakonnej, by stale trwało w pierwotnej gorliwości i z wielkim zapałem oraz radośnie realizowało charyzmat swojego założyciela. Proszono o liczne i święte powołania oblackie.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Sławomir Dworek OMI, ojciec duchowny polskiej prowincji.

W swej homilii zakonnik zwrócił uwagę na to, że w tym roku oblacki jubileusz wpisuje się w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka i z tej też okazji do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali wierni, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Słupi. Przybliżając sylwetkę założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda, podkreślił, że żył on w trudnych czasach, kiedy to Kościół cierpiał poraniony przez rewolucję francuską.

Reklama

– Odpowiedzią św. Eugeniusza na dramatyczną sytuację wielu ludzi było stworzenie wspólnoty kapłanów gorliwie zabiegających o zbawienie dusz oraz głoszących Ewangelię poprzez misje parafialne a później ludom i narodom od Ameryki po Afrykę, Cejlon – mówił kaznodzieja.

– Dziś po dwóch wiekach od powstania możemy jako kolejne pokolenie oblatów patrzeć na owoce naszej pracy w Kościele. Dziękujemy dziś razem z ubogimi tej świętokrzyskiej ziemi za wiele łask otrzymanych od Boga. Odnawiamy dziś w sobie troskę o ubogich, prosimy o liczne i święte powołania – podkreślił ojciec duchowny polskich oblatów.

O. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów poinformował, że główne uroczystości związane z 200-leciem zgromadzenia i 80-leciem pobytu oblatów na świętokrzyskiej ziemi będą obchodzone 22 maja br. o godzinie 12.00 na Świętym Krzyżu. Do wspólnego świętowania zapraszani są liczni goście z kraju i z zagranicy.

Reklama

Eugeniusz de Mazenod wraz z pierwszymi towarzyszami, zamieszkał 25 stycznia 1816 roku, w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix, na południu Francji. Data ta w rodzinie zakonnej przyjęła się jako dzień narodzin Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W Polsce oblaci są obecni od 1919 roku. Obecnie posługują w 20 domach: Poznaniu, Obrze, na Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu.

Dom Prowincjalny mieści się w Poznaniu. Domy formacyjne znajdują się w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – Nowicjat.

Reklama

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 482 członków pracujących w Polsce, Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Syberii, Turkmenistanie, Kamerunie, Madagaskarze i Skandynawii.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.


apis / Święty Krzyż

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę