Nasze projekty

Spotkanie duszpasterzy i diecezjalnych koordynatorów ŚDM

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie obradowali wczoraj diecezjalni duszpasterze młodzieży oraz diecezjalni koordynatorzy ŚDM. To ostatnie spotkanie przed wakacjami i przed rozpoczęciem rejestracji uczestników przyszłorocznego wydarzenia w Krakowie

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania były przygotowania do Dni w Diecezjach, które odbędą się przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego podkreślił, że diecezje są dobrze przygotowane do przyjęcia pielgrzymów. – Diecezje są już gotowe, frekwencja na dzisiejszym spotkaniu, na którym jest reprezentant każdej diecezji pokazuje, że idziemy razem i jest to wspólna sprawa Kościoła w Polsce – powiedział ks. Suchodolski.

System rejestracji pielgrzymów ruszy na początku lipca. Poszczególne grupy z Polski będą rejestrowały się przez diecezjalne centra ŚDM. Następnie diecezje będą zgłaszać grupy uczestników na wydarzenia centralne w Krakowie.

Równolegle do rejestracji na wydarzenia centralne, ruszy rejestracja na Dni w Diecezjach. Grupy z zagranicy będą rejestrować się wybierając preferowaną diecezję, do której chcą przyjechać. Następnie opiekunowie grup zostaną poproszeni kontakt z wybranymi diecezjami, w których uzyskają informacje, czy dana diecezja ma jeszcze wolne miejsca. – Część polskich diecezji jest już przepełniona, co jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Oczywiście jest jeszcze wiele diecezji, w których są wolne miejsca. Mamy już dobre sygnały, że niektóre chcą zwiększać pule miejsc oferowanych pielgrzymom zagranicznym. Nikomu miejsca nie zabraknie – zapewnił ks. Suchodolski.

Reklama

– Diecezje są bardzo zaangażowane – podkreśliła Dorota Abdelmoula z krajowego komitetu ŚDM. – Widzimy to przede wszystkim po tym, jak rozwija się program przygotowań duchowych. W diecezjach powstaje wiele grup formacyjnych i oddolnych inicjatyw, które pomagają też w wymiarze logistycznym i parafialnym przygotować się do ŚDM.

Jak relacjonowała Dorota Abdelmoula, coraz więcej diecezji ma już programy Dni w Diecezjach i pomysły jak ugościć pielgrzymów. Mają też dużo zapytań z bardzo wielu krajów, zarówno europejskich jak i z innych kontynentów, także z krajów, dla których udział w ŚDM jest wielkim wyzwaniem. – W ostatnich tygodniach w Krakowie gościł ksiądz z Wyspy Wielkanocnej, który chce przywieźć 12 osób ze swojego kraju na ŚDM. Był też u nas o. Benedykt Pączka, który mówił, że kilkadziesiąt osób z RŚA chciałoby wziąć udział w spotkaniu młodych w Krakowie. Tak więc to zainteresowanie jest bardzo duże – powiedziała.

Podczas spotkania diecezjalni koordynatorzy rozmawiali także o tym, co można zaproponować młodym po Światowych Dniach Młodzieży. – Chcemy młodych ludzi zaprosić nie tylko do przygotowań formacyjnych, ale też do pełnienia dzieł miłosierdzia, dzięki którym mogą podzielić się z Kościołem swoimi talentami, wyrzeczeniami podjętymi dla dobra Kościoła, a Kościołowi też pomogą odkryć jak duży jest potencjał i jak ogromne i otwarte serca mają młodzi ludzie. Powstał projekt Młodzi Misjonarze Miłosierdzia, który ma pomóc zebrać wspólnie te dzieła, które już są w polskich diecezjach – powiedziała Dorota Abdelmoula.

Reklama

Duszpasterze rozmawiali też o inicjatywie „Bilet dla Brata”, która ma być wsparciem dla młodych ze Wschodu, chcących przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży. – W ciągu dwóch tygodni zostanie uruchomiona nowa strona internetowa. Będzie tam zakładka "odprawcie pielgrzymów", gdzie zostaną umieszczone konkretne informacje o grupach ze Wschodu, zdjęcia, filmy i zachęta do polskich parafii, aby te grupy "adoptować". Poszczególne grupy mogą się już dzisiaj zadeklarować, że dla konkretnej grupy ze Wschodu zbiorą fundusze. Mamy już wykaz grup – poinformowała Anna Salawa, koordynatorka inicjatywy "Bilet dla Brata". Organizatorzy spodziewają się nawet 300 tys. pielgrzymów ze Wschodu.

Na przyjęcie pielgrzymów intensywnie przygotowuje się już Jasna Góra. W 2016 mija 25 lat od pobytu Jana Pawła II w Częstochowie, podczas VI ŚDM. Paulini spodziewają się, że młodzi nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy, jadąc do Krakowa, będą chcieli odwiedzić także Częstochowę. Latem tego roku zostanie utworzony punkt informacyjny, w którym wolontariusze będą informowali o przygotowaniach do ŚDM.

15 sierpnia, podczas szczytu pielgrzymkowego, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, pośle młodych na ŚDM w Krakowie. Paulini z Jasnej Góry uruchomią też specjalną stronę internetową i przewodnik dla młodych. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy poszczególne grupy przyjadą, ale chcemy prosić diecezjalnych koordynatorów, żeby pomagali i grupom i nam w logistycznej koordynacji, by nie było tak, że w jednym momencie przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy młodych w kilkuset autokarach. Więc, na ile jest to możliwe, chcemy przewidzieć te przyjazdy, ale wiemy też, że młodzi są spontaniczni i niektórzy mogą nawet w nocy przyjechać do Matki Bożej. Na to też będziemy otwarci – zapewnił o. Mariusz Tabulski, paulin z Jasnej Góry.

Reklama

Kolejne spotkanie duszpasterzy młodzieży i diecezjalnych koordynatorów ŚDM odbędzie się już po wakacjach.


am, rl / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę