Nasze projekty

Sejm uchwalił specustawę dot. organizacji ŚDM

Sejm uchwalił specustawę dotyczącą organizacji Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka. Odbędą się one pod koniec lipca. Za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy posłowie obecni tego dnia posłowie - 441. Nie było głosów przeciwnych, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa określa zasady współpracy: administracji publicznej, organizatora ŚDM i innych podmiotów przy realizacji wydarzenia. Jej uchwalenie było konieczne, bo do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

W ustawie zapisano, że organizatorem Światowych Dni Młodzieży jest Archidiecezja Krakowska, której podstawowym zadaniem będzie opracowanie planu zapewnienia bezpieczeństwa. Ma on być przekazany Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – nie później niż do 15 maja.

Zgodnie z ustawą Policja otrzyma uprawnienia podobne do tych, które daje jej ustawa o organizacji imprez masowych, a które stosowano przed turniejem piłkarskim Euro 2012. Funkcjonariusze będą mogli z nich korzystać do końca sierpnia. Straż Ochrony Kolei będzie mogła przeszukać bagaż podróżnych – z prawa tego będzie mogła korzystać od 18 lipca do 2 sierpnia. Zapewnienie zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży ustawa powierza wojewodzie małopolskiemu. Koordynacją transportu kolejowego w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży zajmą się PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Zgodnie z projektem ustawy, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ma ustalić wykaz dróg rekomendowanych uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, które pozwolą im na sprawne przemieszczanie się.

Reklama

Jeszcze dziś ustawą zajmie się Senat.


IAR/Naukowicz&Zaczek/łp

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę