Nasze projekty

Sejm: uchwała ws. potępienia eksterminacji dokonywanych przez ISIS

Uchwałę w sprawie potępienia masowej eksterminacji mniejszości religijnych przez tzw. Państwo Islamskie przyjmie na obecnym posiedzeniu Sejm RP

Sejm wyraża w uchwale „głęboki hołd dla wszystkich ofiar tzw. Państwa Islamskiego, oraz ofiar innych grup muzułmańskich radykałów, i wzywa do poszanowania przez wszystkie strony konfliktu w Syrii i Iraku niezbywalnego prawa mniejszości religijnych i etnicznych do dalszego przebywania na terenach zwyczajowo zamieszkałych przez nie w przeszłości – w warunkach godności, równości i bezpieczeństwa oraz pełnego i swobodnego praktykowania religii, bez żadnego przymusu, przemocy bądź dyskryminacji”.

W uchwale przypomina się, że tzw. Państwo Islamskie sieje trwogę i zniszczenie na terenach Bliskiego Wschodu od ponad 10 lat, a ofiarami jego zbrodniczej działalności są chrześcijanie inne mniejszości religijne. Bezmiaru tragedii mieszkańców tych ziem nie oddadzą żadne słowa, ani liczby.

Reklama

Posłowie wyrażają ponadto zaniepokojenie, że dotychczasowa działalność tzw. Państwa Islamskiego oraz innych skrajnych grup islamskich – wymierzona w chrześcijan i inne mniejszości religijne – nie spotkała się ze zdecydowaną reakcją społeczności międzynarodowej.

Sejm „potępia i odrzuca taką interpretację islamu, która toruje drogę ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację” chrześcijan i innych wyznań i „jest odpowiedzialna za brutalny terror, który puka również do drzwi Europy”.

Posłowie wzywają też wszystkie strony konfliktu do zaprzestania działań wojennych, w których ofiarą pada ludność cywilna oraz przesyłają wyrazy pełnego wsparcia dla bliskowschodnich mniejszości chrześcijańskich i innych mniejszości religijnych, które „od wielu lat płacą obfitą daninę krwi za swoją niezłomną wiarę”.

Reklama

Tekst uchwały zmieniono po tym, jak w trakcie dyskusji na posiedzeniu komisji posłowie wytknęli projektowi, że w niewielkim stopniu wyraża samodzielne stanowisko polskiego parlamentu, a za bardzo podziela treść podobnych już ogłoszonych aktów międzynarodowych, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ i Parlamentu Europejskiego.

Projekt uchwały miał też być mało zniuansowany, jeśli chodzi o dostrzeżenie realnych wspólnot prześladowanych przez ISIS. Zdaniem poseł Krystyny Pawłowicz (PIS), pierwotna treść została napisana „nowomową dyplomatyczną” oraz „drętwym językiem” i nie oddawała realnego tragizmu sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Reklama

„Jeśli mamy z tym iść do przywódców muzułmańskich, do innych parlamentów, wypada to zręczniej napisać” – stwierdził z kolei Marcin Święcicki (PO).

Sprawozdanie komisji z prac nad uchwałą odbędzie się jeszcze w czwartek. Głosowanie nad uchwałą w piątek.


lk / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę