Nasze projekty

Sejm odrzucił projekt liberalizujący prawo aborcyjne

Sejm odrzucił dziś w pierwszym czytaniu obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne. Za odrzuceniem propozycji komitetu "Ratujmy kobiety" zagłosowało 230 posłów, przeciw było 173, a wstrzymało się 15.

Obywatelski projekt złożony za pośrednictwem Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej „Ratujmy kobiety” zakładał, że kobieta miałaby prawo do aborcji do końca 12. tygodnia trwania ciąży. Po upływie tego okresu aborcja byłaby dopuszczalna w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

W projekcie aborcję nazwano „świadczeniem zdrowotnym” polegającym na działaniu medycznym „mającym na celu uniemożliwienie dalszego rozwoju zarodka lub płodu przy użyciu metod farmakologicznych, mechanicznych lub łączonych”. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, po złożeniu przez nią pisemnej zgody na aborcję, byłaby ona dokonywana w ciągu 72 godzin. Sejm odrzucił projekt w pierwszym czytaniu.

Komitet „Ratujmy Kobiety” proponował też wprowadzenie od pierwszej klasy szkoły podstawowej przedmiotu „wiedza o seksualności człowieka”.

Reklama

Wcześniej Sejm zdecydował, że projekt komitetu „Stop Aborcji” przewidujący całkowitą ochronę życia zostanie skierowany do pracy w komisji. Zajmie się nim sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Za odrzuceniem projektu ustawy zaproponowanym przez inicjatywę „Stop aborcji” głosowało 154 posłów. 267 posłów głosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach, natomiast 11 posłów wstrzymało się od głosu.

Projekt zgłoszony przez Fundację Pro-prawo do życia – inicjatora akcji „Stop aborcji” polega na zmianie niektórych przepisów ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych przepisów Kodeksu karnego tak, aby „rzeczywiście realizowały wyrażoną w art. 38 Konstytucji RP zasadę ochrony życia ludzkiego obejmującą życie na każdym etapie jego rozwoju”.

Projekt ustawy podkreśla m.in., że: „każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Życie i zdrowie dziecka od jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/sk

KAI / mip, lk / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę