Nasze projekty

Ruszyła 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Jedna z najstarszych pielgrzymek w Polsce wyruszyła dziś na Jasną Górę. W tym roku wędrują pod hasłem "Z Maryją wolni".

– Człowiek wolny ma odwagę dawać świadectwo prawdzie. Do tego jesteśmy zaproszeni – podkreślił Kazimierz kardynał Nycz zwracając się do pątników, udających się na Jasną Górę. Po uroczystej Mszy św. odprawionej pod kościołem Świętego Ducha na Starym Mieście wyszła 307. Warszawska Piesza Pielgrzymka (WPP) zwana również „paulińską”. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski.
Whomilii kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie wolności na płaszczyźnie duchowej i politycznej. Podkreślił, że jest to dar i zadanie. Nawiązując do zmiany nauczania Kościoła na temat kary śmierci powiedział, że wolność jest jednym z największych atrybutów ludzkiej godności, której nikt nie może człowieka pozbawić, nawet on sam. – Posiadają ją również osoby skrajnie złe – zauważył kardynał, podkreślając, że człowiek powinien bronić wolności, zarówno kiedy jest mu zabierana z zewnątrz, ale również kiedy niejako sam sobie ją odbiera poprzez słabość, grzech, czy tchórzostwo. Ubolewał jednocześnie, że wielu dziś nie mówi i nie czyni tego, co powinni czynić jako wolni ludzie.

– W roku, w którym wspominamy odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli i 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, który tyle uczynił dla wolności w świeci i w Polsce, w życiu każdego z nas, trzeba nam zatem do tego tematu wracać zwłaszcza w czasie tej pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie, jak mówił papież „Zawsze byliśmy wolni” – powiedział kaznodzieja.

Kardynał Nycz przestrzegł przed coraz powszechniejszym konformizmem. – Wielu nie ma dziś odwagi mówić prawdę, ponieważ czasem trzeba później ponosić tego konsekwencje. – Ile razy nie mówmy prawdy i nie mówimy tego, co myślimy żyjąc w schizofrenii, bo zabrania nam tzw. poprawność, która wszechwładnie obowiązuje wokół nas – zauważył.

Podkreślił, że nikt nie może zabronić człowiekowi mówić tego, co myśli i do czego jest głęboko przekonany jeżeli będzie mądry, odważny. – Obowiązkiem chrześcijanina jest dawanie świadectwa prawdzie. Złem jest bowiem nie tylko kłamstwo, ale również przemilczanie prawdy – oświadczył duchowny.

Reklama

Jako przykład człowieka wolnego wskazał postać Najświętszej Maryi Panny. – Jest Ona dla nas wzorem każdej wolnej odpowiedzi człowieka na Bożą wolę, która wyraża się na różny sposób przez różnych ludzi. Dlatego wpatrując się w Jej przykład idziecie uczyć się przeżywania wolności w swoim osobistym życiu – mówił do pątników metropolita warszawski.

Zachęcał, by w czasie pielgrzymki dali się Chrystusowi przemienić i odmienieni wrócili do swoich domów. – Jesteśmy świadkami nie tylko w czasie modlitwy, czy kiedy mówmy o Jezusie, ale przede wszystkim kiedy postępujemy, kiedy żyjemy Ewangelią, kiedy żyjmy w zjednoczeniu z Jezusem – podkreślił kardynał Nycz.

Na zakończenie poprosił pątników o modlitwę w intencji Kościoła w Polsce, by zawsze był wolny w głoszeniu Ewangelii, by głosił ją wszędzie i wszystkim nie ulegając żadnym poprawnościom. – Prośmy również o miłość, zgodę i jedność w rodzinach i w całej Ojczyźnie – zachęcał.

Reklama

Nawiązując do zbliżającego się synodu o młodzieży wspomniał także o potrzebie modlitwy za młodzież by z odpowiedzialnością weszła w dorosłe życie. – Wielu z nich w tym czasie wakacji podejmuje ważne decyzje życiowe, by z odwagą odpowiedział na głos powołania. Wierzymy bowiem, że Bóg wciąż powołuje. Niestety, szumy tego świata sprawiają, że młodym coraz trudniej usłyszeć zaproszenie Pana i przyjąć powołanie – zwrócił uwagę kardynał Nycz.

W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Z Maryją wolni”. Na Jasną Górę dojdą 14 sierpnia.


KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę