Nasze projekty

Polska będzie gospodarzem spotkania Młodych dla Pokoju

Przyszłoroczne spotkanie międzynarodowego ruchu Młodzi dla Pokoju odbędzie się w Polsce w Oświęcimiu. Informację przekazał przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio, Marco Impagliazzo, na dorocznym zjeździe młodzieży z całego świata w Rzymie. Uczestnicy modlili się o jedność dla świata.

Ponad 1000 młodych ludzi z 24 krajów Europy i świata przyjechało w miniony weekend do Rzymu w ramach dorocznego zjazdu ruchu Młodzi dla Pokoju (Giovani per la Pace), związanego ze Wspólnotą Sant’Egidio. Wspólnie modlili się o pokój i jedność dla świata. Przewodniczący ruchu Marco Impagliazzo zapowiedział też, że przyszłoroczne spotkanie  odbędzie się w Polsce w Oświęcimiu.

„Globalna przyjaźń dla wspólnego życia w pokoju” – to hasło spotkania, które zgromadziło w Rzymie młodych ludzi z 24 krajów związanych ze Wspólnotą Sant’Egidio, która w tym roku świętuje 50-lecie powstania. Uczestnikami byli nie tylko Europejczycy, ale też ludzie z Syrii, Libanu oraz krajów azjatyckich i Ameryki Łacińskiej. Wspólnie apelowali o przywrócenie pokoju i sprawiedliwości na świecie, co popierali wystąpieniami publicznymi.

Jednym z nich był Andrej Volkov, młody Rosjanin, który na początku spotkania zwrócił się do ukraińskiej młodzieży. – Przybywamy z krajów pogrążonych we wzajemnej wojnie, ale nasza przyjaźń pokona każdą propagandę. W mediach społecznościowych zachęcamy się nawzajem, by dalej działać na rzecz pokoju i karmić nadzieję tak, aby stawała się dla nas stylem życia. Nie traćmy nadziei ani ani odwagi, ale módlmy się wspólnie – mówił.

Reklama

Uczestnicy spotkania odwiedzali w Rzymie miejsca związane z działalnością Wspólnoty Sant’Egidio, m.in. Sanktuarium Nowych Męczenników w bazylice pw. św. Bartłomieja, jadłodajnię, szkołę języka włoskiego i figurę Bezdomnego Jezusa. W niedzielę rano modlili się w Mazuoleum w Grotach Ardeatyńskich, na przedmieściach Rzymu, w miejscu, w którym w 1944 r. dokonano masowego mordu 335 Włochów i Żydów. Młodzież modliła się w tym miejscu, aby antysemityzm, rasizm, ani żadne formy wykluczenia społecznego nie powodowały konfliktów w Europie oraz na innych kontynentach. Odczytano też apel młodzieży o pokój między narodami.

KAI/mg

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę