Nasze projekty

Polscy biskupi przyjęli stanowisko ws. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich

Biskupi zgromadzeni na 381. Zebraniu plenarnym na Jasnej Górze przyjęli „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich".

fot. Episkopat Polski/Flickr

Dokument ukazuje, jak ważna jest ta tematyka w życiu i pracy Kościoła w Polsce, wzywa Kościół do oczyszczenia i pokuty, zapowiada też kolejne działania zmierzające do wprowadzenia specjalnych programów prewencji, które uczynią wspólnotę Kościoła miejscem w pełni bezpiecznym dla dzieci i młodzieży. Ustanawia też coroczny, specjalny dzień modlitw w tej intencji.

Wcześniej abp Stanisław Gądecki mówił w rozmowie z KAI, że właśnie przyjęcie tego dokumentu było  „jednym z dziesięciu tematów dzisiejszego potkania Rady Stałej, ale stało się głównym ze względu na swą rangę oraz przygotowywane dokumenty i działania”.

Najpierw dyskutowane były szczegóły „Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią”. Abp Gądecki poinformował, że dokumentem zajmie się jeszcze dziś po południu zebranie plenarne Episkopatu i podda go głosowaniu. Jeśli dokument zostanie przyjęty, zostanie publicznie zaprezentowany na konferencji prasowej w jasnogórskim klasztorze.

Reklama

Na pytanie, jakie znaczenie ma opracowane „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski dotyczące wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią”, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „jest to dokument bardzo ważny, gdyż określa on odniesienie Kościoła w Polsce do tej bolesnej sprawy, wskazuje na to, co zostało dotąd dokonane oraz określa działania na przyszłość w zakresie prewencji, czyli ochrony powierzonych Kościołowi dzieci i młodzieży przed tego typu przestępstwami”.

Abp Gądecki dodał, że „nie ma żadnej innej instytucji, która miałaby stanowisko tak dokładnie opracowane jak Kościół” w zakresie procedur zwalczania przestępstw na tle pedofilii, jakie mogą się pojawiać w jego szeregach. Wyjaśnił, że „Stanowisko” będzie przeznaczone nie tylko do publikacji, ale i do odczytania wiernym w kościołach podczas Mszy św. w jedną z najbliższych niedziel. Zaznaczył, że „argumentem za odczytaniem w kościołach jest chęć uniknięcia manipulacji Stanowiskiem Episkopatu, poprzez taki czy inny wybór cytatów przez media, idący w jakimś ideologicznym kierunku”.

Rada Stała – jak informuje abp Gądecki – podjęła również temat zbierania zbiorczej statystyki przypadków na tle molestowania seksualnego małoletnich z poszczególnych diecezji i zgromadzeń zakonnych. Sekretariat Episkopatu rozesłał już specjalną ankietę do wszystkich biskupów diecezjalnych i wyższych przełożonych zakonnych. Mają one z powrotem wpłynąć do końca listopada br. „Ankiety te – przyznał abp Gądecki – są na tyle szczegółowe, że ich opracowanie będzie dużą i poważną pracą, wymagającą dużego stopnia profesjonalizmu ze strony zespołu socjologów, który się tym zajmie. Przyznał, że trudno dziś dokładnie powiedzieć, do kiedy ta praca zostanie zakończona”.

Reklama

Arcybiskup dodał, że ankieta zawiera szczegółowe dane z każdej diecezji czy zgromadzenia zakonnego, m.in. rozróżnia przypadki obcowania seksualnego z osobą do 15. roku życia, co jest traktowane jako przestępstwo przez prawo państwowe, jak również te dokonane z osobą do 18. roku życia, które są przestępstwem z punktu widzenia prawa kościelnego. Jest ono ostrzejsze od prawa państwowego.

Data publikacji – jak podkreślił przewodniczący Episkopatu – nie została jeszcze wyznaczona. Najpierw z danymi zapozna się sam Episkopat, a dopiero później, w drugim etapie, zostaną one opublikowane.

 

Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę