Nasze projekty

„Patrzmy na rok 2016 przez pryzmat lipca, nie grudnia”

- Powinniśmy być bardzo wdzięczni za mijający rok i patrzeć na niego nie przez pryzmat wydarzeń grudniowych, ale lipcowych. Bo Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka wyzwoliły wiele dobra i zaowocowały treściami, do których możemy wracać - powiedział w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc.

fot. YouTube

– Bądźmy wdzięczni i z przekonaniem śpiewajmy hymn „Te Deum laudamus” za miniony rok – zachęcił metropolita katowicki i podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży pobudziły ku dobru nie tylko ludzi młodych, ale też wiele rodzin, osób i instytucji, które współtworzyły lipcowe spotkanie. Na przykładzie archidiecezji katowickiej wskazywał, że ŚDM dały nie tylko powody do dziękczynienia, ale też motywację i narzędzia do dalszego zaangażowania.

– To chociażby wolontariat parafialny, bo naszym założeniem było to, aby parafialne grupy wolontariatu nie zamykały swojej aktywności wraz z końcem roku, ale by ich zaangażowanie trwało w kolejnych miesiącach. Tym bardziej, że młodzi umieją dostrzec nowe przestrzenie aktywności i podejmują wiele inicjatyw – zaznaczył hierarcha.

Pytany o to, w jaki sposób doświadczenia lokalnych wspólnot mogą zainspirować całą wspólnotę Kościoła i stać się fundamentem wspólnych działań, abp Skworc podkreślił istotną rolę mediów, które mogą i powinny nagłaśniać nawet drobne, ale ciekawe inicjatywy.

Reklama

– W moim przekonaniu każda informacja o dobrej inicjatywie duszpasterskiej może być inspiracją dla innych, dlatego powinniśmy dzielić się tymi dobrymi inicjatywami. Bogactwo Kościoła polega właśnie na tej wymianie duchowych darów i inspiracji – przekonywał, przypominając, że to zaproszenie wypływa także z tegorocznego tematu roku duszpasterskiego.

– Dobrze się składa, że rok 2017 rozpoczynamy w Kościele pod hasłem „Idźcie i głoście”. W naszej archidiecezji wybrzmiewa także zachęta, by realizować postanowienia zakończonego niedawno synodu archidiecezji, który trwał prawie cztery lata – powiedział.

Jako przykłady posynodalnej odnowy w archidiecezji arcybiskup podał m.in. troskę o to, aby w każdej z parafii odnowić struktury kół Caritas, a także zaproszenie do tego, by każda z parafii wsparła jedną syryjską rodzinę w ramach projektu Caritas „Rodzina rodzinie”.

Reklama

– Mamy w archidiecezji 320 parafii, ale gdyby to zaproszenie przyjęły wszystkie parafie w Polsce, których jest ponad 10 tys. a do tego wspólnoty i stowarzyszenia – moglibyśmy bardzo pomóc rodzinom, które cierpią w Syrii – zauważył arcybiskup.

Nawiązując do obchodzonych w 2017 r. Roku św. Brata Alberta, jubileuszy objawień fatimskich i koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP przypomniał, że także te uroczystości są kontynuacją treści, którymi Kościół żył w mijającym roku.

– Jest to swego rodzaju oferta duszpasterska. Także Ewangelia jest pewną ofertą, jaką daje nam Jezus Chrystus. I chodzi o to, aby z tą ofertą Ewangelii i z ofertą duszpasterską dojść jak najskuteczniej: w ramach katechezy dla młodzieży i dorosłych oraz pracy parafialnej – powiedział hierarcha. Jak podkreślił, wsparciem w tych działaniach powinny być rady duszpasterskie, grupy służby liturgicznej i nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz pozostali świeccy, którzy mogą dotrzeć do wiernych w szkołach, miejscach pracy i parafiach. Wsparciem mają być też kolejne propozycje programu duszpasterskiego, nad którym pracuje Komisja Duszpasterstwa Ogólnego KEP.

Reklama

– Zaproszenie do czynienia dobra, to najlepszy program na rok 2017. Na takie zaproszenie bardo trudno jest odpowiedzieć negatywnie – podsumował metropolita katowicki.


abd / Katowice

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę