Nasze projekty

Ogólnopolskie spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

O misyjnej tematyce roku duszpasterskiego 2016-2017, zbliżających się jubileuszach – 300 lat koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej – rozmawiali m.in. uczestnicy dorocznego spotkania księży dyrektorów i przewodników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

Zjazd odbył się w dniach 19-21 września w klasztorze ojców franciszkanów w Harmężach koło Oświęcimia. Obradom z udziałem kilkudziesięciu księży z całej Polski – kierowników diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę – przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Spotkanie było okazją do podsumowań pielgrzymek w 2016 roku i przedstawienia propozycji na rok 2017.

Ks. Marian Janus z Kielc, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, wyjaśnił, że zjazd dał możliwość podzielenia się spostrzeżeniami i doświadczeniami, jakie przyniósł udział w ŚDM w Krakowie. Zaznaczył, że rozpoczynający się w Adwencie nowy rok duszpasterski pod hasłem „Idźcie i nauczajcie” jest z kolei szansą, by szczególną uwagę zwrócić na tematykę misyjną.

Reklama

„Sekretarz papieskich dzieł misyjnych przybliżył nam rolę misji w Kościele, a jednocześnie zaproponował, jak konkretnie Dzień Misyjny przeżywać na szlaku pątniczym. Na pewno z tej propozycji skorzystamy i będziemy starać się, aby tematykę misyjną podczas pielgrzymek rozważać w jednakowy sposób, korzystając z udostępnionych materiałów formacyjnych” – powiedział w rozmowie z KAI.

Reklama

Uczestnicy zjazdu poświęcili także czas na analizę tegorocznych pielgrzymek pod kątem duszpastersko- religijnym. „Każda pielgrzymka ma dwa wymiary – pobożności i formacji” – sprecyzował ks. Janus i zaznaczył, że duży wpływ na przeżywanie tegorocznych pielgrzymek miało doświadczenie ŚDM w Krakowie, Roku Jubileuszowego w Kościele oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Podczas rozmów zaakcentowano kwestię duchowych przygotowań do zbliżających się jubileuszy maryjnych – 300 lat koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej.

Reklama

Przewodnicy mieli okazją okazję odwiedzić niektóre ważne miejsca w diecezji bielsko-żywieckiej. Gościli w miejscu urodzenia św. Jana Sarkandra – w Skoczowie. Byli w Szczyrku oraz nawiedzili celę św. o Maksymiliana na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zwiedzili także wystawę prac byłego więźnia obozu koncentracyjnego Mariana Kołodzieja w podziemiach kościoła w Harmężach.

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. z udziałem przewodników diecezjalnych. W homilii przypomniał słowa papieża Franciszka wygłoszone podczas lipcowej wizyty na Jasnej Górze. Zwrócił uwagę na to, że Ojciec Święty ukazał tam Maryję przede wszystkim jako Tę, która uczy nas wypełniać słowo Boga.

„Bóg przez taką postawę, przez pokorę, przez uniżenie, przez małość w oczach tego świata, staje się dostępny. Bliskość, czułość – te magiczne słowa, które Franciszek tak często używa – oznaczają nic innego jak spotkanie na swej drodze człowieka, który jest pokorny. W tej pokorze ma w sobie słowo Boże, które codziennie chce realizować” – powiedział biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Uczestnicy zjazdu w Harmężach poruszyli też kwestię rozwoju pielgrzymek rowerowych, a w szczególności możliwych form współpracy tego typu przedsięwzięć z pieszymi pielgrzymkami.


rk / Harmęże / KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę