Nasze projekty

O Niepodległej w namiocie Stacji7

Jesteśmy w podobnej sytuacji co nasi pradziadkowie 100 lat temu, ciągle szukamy kształtu swojej niepodległości - mówili uczestnicy debaty "Niepodległość 100 lat później" w namiocie Stacji7 w pierwszym dniu Targów Wydawców Katolickich.

Reklama

W debacie wzięli udział Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu “Niepodległa” i Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. Wspólnie podkreślali, jak ważne jest świętowanie niepodległości, bo służy wysłuchiwaniu świadków, przyglądaniu się zapomnianym bohaterom i codzienności świadków wydarzeń sprzed 100 lat.

– 11 listopada do data-symbol, ale odzyskiwanie niepodległości nie stało się jednego dnia, było długim procesem. Dlatego nasze świętowanie też rozciągnęliśmy na kilka lat, do roku 2021, aby lepiej uporządkować naszą wspólną wiedzę zgromadzoną na temat tego, co się działo w tamtym czasie – powiedział Piotr Legutko.

Wspomniał przy tym o licznych ciekawostkach, takich jak sporne tereny, których przynależność do Polski w roku 1918 dopiero się rozstrzygała. Wymienił tu przykład Morskiego Oka – po której stronie granicy miało pozostać.

Reklama

Zauważył, że sytuację współczesnej Polski można porównać do tego, z czym zmagali się nasi pradziadowie w początkach niepodległej. – Podobnie jak oni ciągle szukamy naszej tożsamości, ciągle kształtujemy to, czym jest nasz naród i kraj – powiedział Piotr Legutko.

Prowadząca debatę Judyta Syrek nawiązała do ciekawych postaci, które związane są z czasem odzyskiwania niepodległości i spytała o ulubione postaci sprzed 100 lat. Piotr Legutko wspomniał tu gen. Józefa Hallera. – Ranga i miara tej biografii powinna być Polakom przypomniana. Mało kto na przykład pamięta, że on walczył z wszystkimi zaborcami – wspomniał dyrektor TVP Historia.

Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu “Niepodległa” wymienił natomiast projekt, który już realizuje jego biuro: „Znajdźmy stulatków”. – Chcemy dotrzeć do osób, które w tym roku kończą 100 lat, zrobić z nimi wywiady i wypytać o to, co pamiętają najmocniej z całego okresu swojego życia. To bardzo ciekawe postaci, które mogą nam sporo opowiedzieć o historycznych wydarzeniach z perspektywy życia konkretnych ludzi – wspomniał.

Reklama

Dyrektor TVP Historia zaprosił również słuchaczy do nowego cyklu przygotowywanego w tej telewizji pt. „Marzyciele”. Będzie on poświęcony postaciom z historii Polski, które marzyły o Niepodległej. – Zaczniemy od konferedatów barskich, bo to pierwszy moment, gdy zaznaczyła się świadomość republikańska, a skończymy na Naczelniku Piłsudskim – powiedział.

Na zakończenie debaty głos zabrali również słuchacze. Wśród postulatów, jakie wymienili w związku ze świętowaniem niepodległości było przypomnienie o potrzebie szanowania polskiej flagi.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę