Nasze projekty

O kryzysie i o pięknie – ciekawe debaty na SacroExpo

Debata na temat kryzysu w Kościele z udziałem ciekawych prelegentów oraz spotkanie z laureatami tegorocznych Medali "Per Artem Ad Deum" przyciągnęły na wystawie SacroExpo w Kielcach tłumy zainteresowanych. Spotkania odbyły się w pierwszym i drugim dniu targów.

O. Andrzej Kłoczowski OP oraz Aleksander Sokurov z Medalami Per Artem Ad Deum

Kryzys w Kościele trwa od grzechu pierworodnego – zauważyli uczestnicy debaty „Dialogi o religii” w pierwszym dniu SacroExpo. Do dyskusji zasiedli s. Małgorzata Chmielewska przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, ks. Mirosław Tykfer – redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” oraz publicysta katolicki Tomasz Terlikowski. S. Małgorzata podzieliła się ze słuchaczami refleksją dotyczącą jej codziennej pracy. Pomoc bezdomnym i chorym ludziom otwiera na drugiego człowieka – tłumaczyła przełożona Wspólnoty „Chleb Życia” – Życie wspólnie z ludźmi ubogimi pokazuje, że świat jest podzielony. Bolączką Kościoła jest ten podział – powiedziała s. Chmielewska. Z uśmiechem zauważyła, że kryzys w Kościele „nie trwa od niedawna, ale tak naprawdę od grzechu pierworodnego”.

Z kolei Tomasz Terlikowski zauważył, że źródłem kryzysów współczesnego świata, w tym także tych w Kościele jest rewolucja komunikacyjna. Kultura obrazu wywołuje emocje, a, jak podkreśla dyrektor programowy Telewizji Republika, obecnie wojujemy emocjami. – Największym problemem kościoła jest problem komunikacyjny, bo jak mówić o słowie, w kulturze, która żyje obrazem? – zastanawiał się Tomasz Terlikowski.

Trzeci prelegent spotkania ks. Mirosław Tykfer zauważył, że cała kultura Europejska przeżywa kryzys, zaś przyczyną przyczyną kryzysu Kościoła wydaje się być jego instytucjonalizacja, gdyż struktura, prawo i porządek, w którym funkcjonujemy stały się zbyt sztywne. Redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego zwrócił jednak uwagę, że papież Franciszek dokonuje tu swego rodzaju pozytywnego kryzysu, „na który chyba jeszcze nie wszyscy wierni są gotowi”.

Reklama

Druga debata wystawy SacroExpo odbyła się 12 czerwca i umożliwiała spotkanie oraz rozmowę na żywo z laureatami tegorocznej nagrody przyznawanej przez Papieską Radę ds. kultury czyli Medali Per Artem Ad Deum. Nagrodzeni zostali rosyjski reżyser Aleksander Sokurov oraz polski dominikanin o. prof. Andrzej Kłoczowski, zaś ceremonia wręczenia im medali odbyła się w Centrum Biznesu City Core na Targach Kielce pierwszego dnia SacroExpo. 

Rozmowę na żywo z o. Andrzejem Kłoczowskim prowadził biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. Tematem rozważań było piękno i sacrum. – Jednym z wymiarów piękna jest odkrycie jego bezinteresowności. Odkrycie tego, że warto coś robić pomimo, że nie przynosi to wymiernych korzyści – zauważył o. Kłoczowski. Porównał tu poszukiwanie Pana Boga, tworzenie sztuki do chodzenia po górach: robię to, ponieważ one są. Odkrywam Pana Boga, bo JEST. Tworzę piękne rzeczy, bo są piękne – podkreślał nagrodzony Medalem dominikanin. 

Wystawa SacroExpo potrwa w Kielcach do 13 czerwca.

Reklama

 

 

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę