Nasze projekty

Niezwykły ołtarz adoracji peregrynuje po Polsce

W poniedziałek wieczorem w sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego w podpoznańskim Luboniu uroczyście rozpoczęła się modlitwa o pokój na świecie przy ołtarzu adoracyjnym „Światło Pojednania i Pokoju”. Obecnie peregrynuje on po Polsce, a jego miejscem przeznaczenia jest sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie.

Fot. © Mazur/episkopat.pl

Adorację przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” zainaugurował 13 lutego po wieczornej Mszy św., której przewodniczył, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak. Trwać będzie ona w kaplicy Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu k. Poznania – sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela tego zgromadzenia – nieustannie, dzień i noc, do 27 lutego. To jedyne miejsce w archidiecezji poznańskiej, w którym można modlić się przy tym ołtarzu adoracji.

Do wytrwałej modlitwy o pokój przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” zaprosił mieszkańców Lubonia, Poznania i całej archidiecezji biskup senior Zdzisław Fortuniak. Przypomniał przy tym w homilii wezwanie papieża Benedykta XVI, który prosił o wzmożenie tej modlitwy, „bo pokój jest przede wszystkim darem Boga, o który trzeba nieustannie prosić”.

– Modlitwy o pokój i pojednanie potrzebuje nie tylko Rwanda i cały kontynent afrykański. Potrzebuje jej także nasza ojczyzna, bo i u nas nie brakuje szaleńców pragnących za wszelką cenę utrzymywać niepokoje – zauważył biskup, zachęcając do ufnego przyzywania Bożego miłosierdzia. – Jak bowiem mówił Jan Paweł II podczas ostatniego pobytu w Polsce, w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście – przyznał bp Fortuniak.

Reklama

Stanowiący ogromne tabernakulum ołtarz adoracyjny mający kilka metrów długości, docelowo przeznaczony jest dla sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, nazywanym afrykańskim Lourdes. Tam Matka Boża objawiła się w latach 80. ub. wieku, co Kościół uznał oficjalnie w 2001 r.

– Miasta Kibeho nie oszczędziły tragiczne wydarzenia z 1994 r., kiedy to w Rwandzie doszło do walk między plemionami i ludobójstwa, w którym śmierć poniosło około miliona osób. W tym miejscu zostanie utworzone Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, a fundamentem powstającego centrum duchowości będzie Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju i posługa sakramentu pojednania. Najświętszy Sakrament będzie wystawiony właśnie w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” – wyjaśnia jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski, który wykonał już takie sakralne dzieła jak szata bursztynowo-brylantowa i tzw. Niebiańska dla obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze czy bursztynowy pastorał Prymasa Polski.

Reklama
28040736304_a0aa2078ab_k
Po raz pierwszy przy tym ołtarzu modlił się papież Franciszek podczas modlitewnego czuwania z młodzieżą w czasie Światowych Dni Młodzieży w Brzegach pod Krakowem 30 lipca ub. roku. Fot. © Mazur/episkopat.pl

Obecnie ołtarz pielgrzymuje on po Polsce, by rozbudzić potrzebę modlitwy o pokój na świecie. Do podpoznańskiego Lubonia przybył z Zielonej Góry, a od 1 marca gościć będzie w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W Polsce ołtarz przebywać będzie, jak zaplanowano, do 30 września 2017 r.

W centralnym miejscu ołtarza-tryptyku „Światło Pojednania i Pokoju”, umieszczony jest Gorejący Krzew, symbolizujący wierność i miłość Maryi rozpalaną przez Ducha Świętego. To w nim jaśnieje monstrancja w kształcie Maryi tulącej Syna – Eucharystycznego Jezusa. Szata Matki Bożej w całości utkana jest z kwiatów. Jak wyjaśnia twórca ołtarza, stanowi to nawiązanie do jednej z wizji, którą otrzymały uczennice z Kibeho.

Reklama

– W 1982 r. zobaczyły ogród, w którym część kwiatów była pięknych i świeżych, a część uwiędłych. Matka Boża wyjaśniła im, że świeże kwiaty symbolizują ludzi, których serca zwrócone są ku Bogu, natomiast kwiaty uwiędłe oznaczają tych, których serca skłaniają się ku rzeczom ziemskim, zwłaszcza ku pieniądzom. Maryja poprosiła widzące, by podlewały ten ogród, który tym bardziej się powiększał, im więcej było nawróceń – przypomina Mariusz Drapikowski.

Na skrzydłach tryptyku znajdują się z kolei płaskorzeźby przedstawiające tajemnice Różańca Siedmiu Boleści Maryi, w których rozważamy najboleśniejsze momenty z życia Matki Bożej: proroctwo Symeona, ucieczkę do Egiptu, szukanie Jezusa, który pozostał w świątyni, spotkanie Jezusa dźwigającego krzyż, śmierć Jezusa na krzyżu, zdjęcie z krzyża Ciała Jezusowego i złożenie Jezusa do grobu. – Maryja objawiająca się w Kibeho prosiła, abyśmy wrócili do tej zapomnianej modlitwy obiecując, że pomoże ona w osiągnięciu autentycznego żalu za grzechy – zaznacza Drapikowski.

Powstające w Kibeho Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój jest częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” – dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. Dzieło to realizuje powstałe w 2008 r. w Polsce Stowarzyszenie Communita Regina della Pace (Wspólnota Królowej Pokoju), którego istotą jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

28040729524_0f10f15551_k
Do czasu wystawienia Najświętszego Sakramentu skrzydła ołtarza pozostają zsunięte. Fot. © Mazur/episkopat.pl

Pierwszą z dwunastu „Gwiazd” był ołtarz „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”, który 25 marca 2009 r. został poświęcony w Jerozolimie (obecnie znajduje się on w Betlejem przy Kościele Groty Mlecznej). Następne „Gwiazdy” powstały dla sanktuariów Maryi Królowej Pokoju w Medjugorie, w Oziornoje w Kazachstanie i w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Autorem ich wszystkich jest gdański artysta Mariusz Drapikowski, który zapowiada, że kolejne „Gwiazdy” powstaną w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Północnej i w sanktuarium św. Jana Ewangelisty w Dagupan na Filipinach.

Mszy św. na zakończenie adoracji w Luboniu, 27 lutego o godz. 19, będzie przewodniczył pallotyn ks. Roman Rusinek, misjonarz z Rwandy. Wcześniej, po Koronce do Miłosierdzia Bożego o godz. 15, odbędzie się spotkanie z misjonarzem. Natomiast o godz. 18.30 o projekcie „12 Gwiazd w Koronie Matki Bożej” opowie prezes Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, Piotr Ciołkiewicz. Ołtarz adoracji zostanie zamknięty tego dnia po Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00. Szczegółowe informacje na temat programu adoracji w lubońskim sanktuarium można znaleźć na www.siostry-maryi.pl.


bt / Luboń

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę