Nasze projekty

Nie należy karać pracodawców za pracę w niedzielę

O poparciu wobec projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę mówił prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res" Roman Trzaskalik podczas środowej konferencji "swoboda działalności gospodarczej a społeczna odpowiedzialność biznesu" organizowanej w Sekretariacie Episkopatu Polski. Przedsiębiorca sprzeciwił się zapisowi, zgodnie z którym pracodawcy łamiący zakaz i zmuszający pracowników do pracy w niedzielę mogliby podlegać karze dwóch lat pozbawienia wolności.

Abp. Wiktor Skworc przypomniał, że polscy biskupi podczas ubiegłotygodniowego zebrania plenarnego KEP jednogłośnie udzielili poparcia obywatelskiemu projektowi ograniczenia handlu w niedzielę. Hierarcha powołując się na wyliczenia „Rzeczpospolitej” podkreślił, że problem pracy w niedziele dotyczy nawet 1,5 mln obywateli. – Ci ludzie są pariasami polskiej reformy gospodarczej – powiedział przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Metropolita katowicki zauważył, że na biskupi apel zbierania popisów pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę już odpowiadają wierni. Do akcji zbierania podpisów włączają się także katolickie media. „Gość Niedzielny” w najnowszym numerze zamieści deklarację poparcia pod tą obywatelską inicjatywą.

Prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” Roman Trzaskalik zwrócił uwagę, że w takich świeckich krajach jak Wielka Brytania, Czechy, czy Niemcy niedziele są wolne. – Natomiast my, którzy uważamy się za kraj katolicki, zmuszamy do pracy kilkaset tysięcy ludzi – podkreślił przedsiębiorca. Abp. Skworc zauważył, że bardziej rozwinięte kraje Europy mają niedzielę chronioną w konstytucji, jako dobro wspólnotowotwórcze i państwowotwórcze.

Reklama

– Jestem przekonany, że ta inicjatywa spotka się z dużym poparciem społecznym, bo bierze ona w obronę nie tylko pracujących w niedzielę, ale także samą niedzielę, jako wartość, która jest nam wszystkim bardzo bliska. I to nie tylko jako wartość religijna, ale kulturowa, która przynależy do cywilizacji europejskiej – powiedział abp. Skworc.

Uczestnicy konferencji „Swoboda działalności gospodarczej a społeczna odpowiedzialność biznesu” odnieśli się również do projektu ustawy, zgodnie z którym praca w niedzielę mogłaby być zagrożona karą dwóch lat pozbawienia wolności. Zdaniem Romana Trzaskalika karanie jest ostatecznością. Prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” nie zgadza się aby pracodawców, którzy złamią przepis omawianego projektu ustawy, karać w tak restrykcyjny sposób.

Konferencja „Swoboda działalności gospodarczej a społeczna odpowiedzialność biznesu” jest wspólną inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski i zrzeszającego chrześcijańskich przedsiębiorców i menadżerów Stowarzyszenia „Nostra Res”.

Reklama

mip / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę