Nasze projekty

Najwyższy rycerz zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba Carl Anderson przyjechał do Polski aby uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża. To międzynarodowa katolicka organizacja zrzeszająca mężczyzn.

Podczas kilkudniowej wizyty Najwyższy Rycerz spotyka się nie tylko z polskimi członkami tej organizacji, ale również z przedstawicielami Kościoła. W środę 10 października złożył kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

– Autentyczne świadectwo chrześcijańskich rodzin jest niezbędne wobec sekularyzacji świata – mówił Carl Anderson podczas spotkania w Warszawie. Podkreślił, że od początku przybycia do Polski Rycerzy Kolumba w 2005 r. starali się oni realizować wskazania adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”. Zauważył, że obecnie, gdy Polska kontynuuje procesy integracji europejskiej, kulturowe trendy, które dążą do narzucenia antropologii bez Boga i bez Chrystusa stają się coraz bardziej widoczne. „Katolicy muszą być gotowi żyć tak, by pokazać że Bóg istnieje – i robić to w sposób wyraźny i wyróżniający się” – zaapelował Anderson.

Zwierzchnik Rycerzy Kolumba wskazywał na znaczenie życia rodzinnego, zgodnego z zasadami Ewangelii. „Jeśli chrześcijanie maja nadzieję wpłynąć na instytucje demokratyczne, absolutnie konieczne jest autentyczne świadectwo niezliczonych chrześcijańskich rodzin – świadectwo, które ukaże wyraźnie, że Chrystus dokonuje wyjątkowej zmiany w ich życiu” – stwierdził Carl Anderson.

Reklama

Wdzięczność za wpieranie inicjatyw podejmowanych przez Kościół w Polsce oraz Kościół na całym świecie wyraził Rycerzom Kolumba abp Stanisław Gądecki. „Polscy katolicy mają wiele do zaoferowania współczesnemu światu, ale aby to urzeczywistnić potrzebują wsparcia” – napisał przewodniczący KEP.

Rycerze Kolumba są katolicką organizacją bratniej pomocy zrzeszającą mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, braterstwo i patriotyzm.

Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

Reklama

W ostatnim czasie Rycerze Kolumba ze szczególnym zaangażowaniem włączają się w pomoc chrześcijanom prześladowanym i będącym ofiarami ludobójstwa na Bliskim Wschodzie. Tylko od 2014 r. pomoc przekazana przez Zakon chrześcijańskim uchodźcom z tej części świata, wyniosła ponad 13 mln dolarów.

W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w naszym kraju jest abp. Wacław Depo.

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę