Nasze projekty

Na pielgrzymce nie spotkamy ludzi kanapowych

Na pielgrzymce nie spotkamy ludzi kanapowych – mówiła pielgrzymująca regularnie na Jasną Górę Małgorzata Polkowska podczas konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski poświęconej tegorocznym pielgrzymkom do miejsc świętych.

W konferencji wzięli udział bp Artur Miziński, o. Marek Tomczyk, Małgorzata i Adam Polkowscy oraz dziennikarz eKAI Michał Plewka.

Cytowali najnowsze badania CBOS, według których aż jedna trzecia Polaków (32 proc.) deklaruje, że przynajmniej raz w życiu uczestniczyła w pielgrzymce.

Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że pielgrzymowanie odzwierciedla ludzkie życie, gdyż człowiek cały czas jest w drodze. – Pielgrzymka to czas pogłębienia wiary, spotkania się z Bogiem, wyjścia z zawirowań duchowych, pozwala też nabrać dystans do codziennych spraw – mówił bp Artur Miziński.

Reklama

Zauważył, że pielgrzymowanie ma również wymiar ewangelizacyjny, ponieważ jest świadectwem wiary dla osób, które nie wyruszają w drogę, a także dla mieszkańców miast i wsi mijanych na trasie. Duchowny zachęcił pielgrzymów, by kolejny rok z rzędu wszystkie relacje z pielgrzymek oznaczali hasztagiem #Polskapielgrzymuje.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że pątnicy coraz częściej wybierają nie tylko popularne pielgrzymki piesze czy autokarowe, ale również rowerowe oraz rolkowe. Szczególnie odwiedzane są sanktuaria maryjne. O jednej z najpopularniejszych pielgrzymek, czyli Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej mówił organizujący ją paulin o. Marek Tomczyk. Pielgrzymom będzie przyświecać hasło: “Z Maryją wolni”, a pątnicy podziękują za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Stacja7 jest patronem medialnym tego wydarzenia. – Już papież Jan Paweł II zwracał uwagę, że w Częstochowie Polacy zawsze mogą czuć się wolni. Tutaj zawsze byliśmy wolni – przypomniał słowa papieża o. Marek Tomczyk.

O swoich doświadczeniach mówili z kolei regularnie pielgrzymujący na Jasną Górę Małgorzata i Adam Polkowcy. Podkreślali, że na szlaku pogłębiają swoją wiarę oraz doświadczają Bożej Opatrzności i chrześcijańskiej radości. Ich zdaniem pielgrzymka to również zaproszenie do pokonywania swoich słabości.

Reklama

Na pielgrzymce nie spotkamy ludzi kanapowych. Pielgrzymka uczy też zaradności i dyscypliny, które przydają się w codziennym życiu. Jednak nie należ się lękać, gdyż Bóg każdego ma w swojej opiece. To, co niemożliwe, staje się możliwe – podsumowała Małgorzata Polkowska.
Opowiadali również historię starszej pani, która przez wiele lat pieszo pielgrzymowała na Jasną Górę. W pewnym momencie stwierdziła, że zdrowie nie pozwala jej na dalsze pielgrzymowanie, ale chociaż odprowadzi pątników wyruszających w trasę. Po pierwszym przebytym odcinku uznała, że pójdzie z pielgrzymami w dalszą drogę. Dotarła na miejsce noclegowe. Następnego dnia również wyruszyła na pielgrzymi szlak. Ostatecznie zdecydowała, że pójdzie aż do Częstochowy. Podczas drogi mogła liczyć na pomoc innych pątników, a rodzina po kilku dniach dowiozła potrzebne rzeczy do dalszego pielgrzymowania. – Ta historia pokazuje, że we wspólnocie łatwiej pokonywać trudności – powiedział Adam Polkowski.

mg/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę