Nasze projekty
FOT. Pixinio

MetoBank czyli metody profilaktyki w jednym miejscu

Nazywa się MetoBank i jest pierwszym w Polsce serwisem internetowym, zbierającym w jednym miejscu różne pomysły na profilaktykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

Reklama

Bank Metod Profilaktycznych to dzieło stowarzyszenia Muza Dei we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Zaangażowanych w nie jest już wielu specjalistów z dziedziny przeciwdziałania przestępczości, m.in. Jacek Wrona czy Jan Bobek. W tym gronie znalazł się także Łukasz Iżyk, pracujący w Małopolsce pedagog, terapeuta i edukator cyberbezpieczeństwa, sam nieraz stojący przed kłopotem znalezienia dobrych scenariuszy do zajęć z młodzieżą. To on zauważył, zarówno u siebie, jak i innych specjalistów z dziedziny profilaktyki uzależnień, że potrzebne jest jedno miejsce w sieci, gdzie można by było znaleźć potrzebne materiały.

– Pomysł powstania MetoBanku wyszedł od samych terapeutów i nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy są wychowawcami i potrzebują ciekawych narzędzi do zajęć z młodzieżą i dziećmi na temat współczesnych zagrożeń uzależnieniami. Te obecnie dostępne dla nich metody są często infantylne, nie biorą bowiem pod uwagę języka, którym posługuje się młodzież ani realiów rzeczywistości, w której młodzi dziś żyją. Szukaliśmy czegoś dobrej jakości. I rzeczywiście, w różnych miejscach sieci znajdowaliśmy, ale było to tak rozproszone, że pomyśleliśmy o konieczności stworzenia jednego miejsca ze wszystkim – mówi Łukasz Iżyk.

Z kolei Jacek Wrona, były oficer CBŚ i ekspert od bezpieczeństwa, w rozmowie z Alicją Samolewicz Jeglicką tak mówi o pomyśle MetoBanku:
– Nie chodzi o to, by powstał kolejny teoretyczny portal. Chodzi o faktyczne rozwiązania, które się już kiedyś sprawdziły i dały dobre rezultaty. To jest praca u podstaw. Jeśli dobrze będziemy pracować z młodzieżą to realnie wpłynie to w przyszłości na stan przestępczości w naszym kraju. Będzie jej jeszcze mniej

Reklama

Sam „bank” będzie stanowić testowana właśnie strona internetowa oraz zaplanowana do niej aplikacja na smartfony, umożliwiająca jeszcze łatwiejszy dostęp do znajdujących się w tym niezwykłym banku metod.
Według założeń mają z niej korzystać różne grupy odbiorców, przede wszystkim terapeuci i nauczyciele, pracujący z młodzieżą i dziećmi, ale również poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz rodzice.
Metody profilaktyczne będą w „banku” umieszczane oddolnie – bezpośrednio przez samych specjalistów, po wcześniejszym sprawdzeniu przez zespół weryfikujący.

– Bardzo wielu nauczycieli, pedagogów i psychologów w swojej praktyce już wypracowało wiele takich metod czy autorskich programów albo scenariuszy zajęć. Często chcą i mogą się nimi podzielić, ale nie mieli dotychczas takiej możliwości. MetoBank właśnie tej potrzebie ma wyjść naprzeciw – mówi Łukasz Iżyk.
MetoBank jest obecnie na etapie konsultacji przez specjalistów. Wśród nich znaleźli się m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska, Jacek Wrona czy Andrzej Koc.

Wśród propozycji dla rodziców znajdą się nie tylko podpowiedzi postępowania w różnych trudnych sytuacjach czy wykrywania niepokojących syndromów u dzieci, ale też mapa miejsc, gdzie znajdą konkretną pomoc.

Reklama

Jakich uzależnień będą dotyczyły umieszczane w MetoBanku metody? Oprócz tych aktualnych od lat, jak alkohol czy narkotyki, dotkną również bardziej współczesnych problemów uzależnień behawioralnych, jak np. fonoholizmu czyli uzależnienia od smartfonów.


Specjalistów biorących udział w projekcie MetoBanku będzie można posłuchać w Opolu w sobotę 17 listopada na żywo podczas konferencji „Bezpieczeństwo w działaniu” przygotowywanej przez ekipę Festiwalu Strefa Chwały. Zarejestruj się>> Wstęp wolny!

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę