Nasze projekty

Matka Boża znów jest w Lipach

Kolejny raz w tradycyjnej trzykilometrowej procesji, cudowna figurka Matki Bożej Lipskiej "powędrowała" z Kościoła Farnego do miejsca objawień w Lipach

W ten sposób co roku w pierwszy dzień lipca inaugurowany jest dwudniowy odpust Nawiedzenia NMP, który gromadzi do 20 tys. wiernych. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej.

Plan uroczystości:

Reklama

1 lipca 2019 r. (Poniedziałek)

15:00 – Uroczyste Nieszpory o NMP w Farze; Procesja z figurą Matki Bożej do Sanktuarium w Lipach

16:00 – SUMA ODPUSTOWA w wigilię uroczystości z udziałem J.E. Księdza Biskupa Wiesława Śmigla. Błogosławieństwo dzieci

Reklama

19:30 – Msza św. z udziałem rolników i robotników

20:30 – Czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych

22:30 – Droga Krzyżowa ze świecami

Reklama

24:00 – Msza św. o NMP „O północy”; Czuwanie przy figurze Matki Bożej

2 lipca 2019 r. (Wtorek)

6:30 – Godzinki ku czci NMP

7:00 – Msza św. poranna

9:00 – Liturgia pokutna

10:30 – SUMA ODPUSTOWA z udziałem J.E. Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka

15:00 – Msza św. z udziałem kierowców i poświęcenie pojazdów

16:30 – Nieszpory o NMP i procesja z figurą Matki Bożej do Fary 

18:00 – Msza św. w Farze 

3 lipca 2019 r. (Środa)

10:00 – Msza św. z udziałem chorych, służby zdrowia i wszystkich opiekujących się chorymi w Farze

Sanktuarium Maryjne w Lubawie to jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątów z XIV wieku, aczkolwiek lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu, już w czasie działalności Christiana. To on – wedle legendy – miał zdecydować, że ukazująca się na drzewie w Lipach figurka Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona w uroczystej procesji do miejsca objawienia.

Na zdjęciu Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie

Po przyjęciu chrześcijaństwa w 1216 i utworzeniu administracji kościelnej, Lubawa stała się siedzibą biskupów chełmińskich (aczkolwiek katedra znajdowała się w Chełmży, zaś stolica diecezji w Chełmnie) i pozostawała nią aż do XVIII wieku. W 1466 została włączona do Polski. Mieszkańcami zamku byli m. in. biskup i poeta Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, przyszli arcybiskupi krakowscy i prymasi. Do klasztoru franciszkanów w Lubawie został sprowadzony – w niewyjaśniony dotąd sposób – jedyny polski egzemplarz Biblii Gutenberga, pierwszej drukowanej książki, który teraz znajduje się w muzeum diecezjalnym w Pelplinie. Latem 1539 roku na zamku biskupim doszło do spotkania Mikołaja Kopernika i Joachima Retyka, podczas którego biskup Tiedeman Giese i genialny niemiecki matematyk przekonali Kopernika do ogłoszenia teorii heliocentrycznej.

W dorocznym odpuście Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny 1 i 2 lipca uczestniczą mieszkańcy Lubawy, Ziemi Lubawskiej oraz pielgrzymi, którzy – głównie pieszo – przybywają z ponad 50 miast i miejscowości.

Matka Boża Lipska jest patronką rolników. Ostatnio sanktuarium w Lipach staje się również sanktuarium życia poczętego, gdyż Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny to – jak mówi Ewangelia Łukasza – nie tylko spotkanie Maryi i św. Elżbiety, ale również spotkanie Jezusa i św. Jana Chrzciciela, w łonach swoich matek.


Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę