Nasze projekty

List do Maryi. Napisz swój!

Matka Boża Gietrzwałdzka od początku swoich objawień prowadziła z ludźmi dialog. Najpierw z dwiema dziewczynkami, potem z przybywającymi tam ludźmi. Z okazji Dnia Pokutnego każdy może napisać List do Matki - Maryi, który następnie zostanie złożony u jej stóp!

Ostatni dzień czerwca w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie na Warmii będzie w tym roku wyjątkowy. Pod hasłem „Od wolności zewnętrznej do wolności wewnętrznej” odbędzie się tam Dzień Pokutny w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnicy już teraz mogą napisać osobisty List do Matki Bożej, a w nim zawrzeć swoje prośby, podziękowania i przeprosiny.

List można przywieźć osobiście do sanktuarium. Jeśli jednak ktoś bardzo chciałby przekazać Maryi kilka słów, a nie może być osobiście, ma szansę zrobić to także poprzez formularz na portalu Stacja7.pl.

Wszystkie listy zostaną złożone u stóp Gietrzwałdzkiej Matki. Link do formularza.

Reklama

 

 

Reklama

Listy zostaną złożone podczas Eucharystii w miejscu maryjnych objawień. Gietrzwałd jest bowiem jednym z dwunastu na świecie, a jedynym w Polsce miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

„Słuchajcie księdza w konfesjonale!”

To rada Pani Gietrzwałdzkiej, przekazana w czasie objawień w 1877 r. Zaowocowały one nie tylko odrodzeniem polskości na Warmii, ale również odrodzeniem religijności we wszystkich zaborach. Maryja nie tylko zachęcała do modlitwy różańcowej, ale też do przystępowania do sakramentów.

Reklama

„Jej wezwanie do modlitwy i do walki ze słabościami i wadami zniewalającymi naród określiło czytelną drogę duchową Polaków do wolności – uważa metropolita warmiński abp Józef Górzyński i zaprasza na Dzień Pokuty do sanktuarium w Gietrzwałdzie. „Pragniemy, aby dzisiaj gietrzwałdzkie orędzie przypominało nam, na czym polega prawdziwa wolność i jak należy jej strzec”.

Ten dzień będzie miał w gietrzwałdzkim sanktuarium specjalny program, ale jego najważniejsze punkty to nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu i indywidualną spowiedzią (rozpocznie się o godz. 11.30) oraz Msza święta przy Źródełku o godz. 14.30, w czasie której homilię wygłosi bp Józef Zawitkowski.

– Nie chcemy robić rachunku sumienia całemu narodowi, ale dać okazję do zapytania jak dziś traktujemy naszą wolność? Czy ją szanujemy? Czy jej nie narażamy przez nasze wewnętrzne zniewolenia? – wyjaśnia abp Górzyński. A to wszystko w kontekście gietrzwałdzkiego orędzia Maryi, Jej wezwania do modlitwy i do walki ze słabościami.

Życiowe pytania do Matki Bożej

Orędzie z Gietrzwałdu to niezwykły dialog zwykłych ludzi z Matką Bożą, rzadko spotykany w innych objawieniach. Maryja ukazała się dwom dziewczętom z warmiackich rodzin: 13-letniej Justynie Szafrańskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej w sumie 16 razy między 27 czerwca a 16 września 1877 roku i odpowiadała także na pytania przybywających tam ludzi, przekazywane za pośrednictwem wizjonerek.

Ludzie z różnych warstw społecznych pytali Matkę Bożą o rozwiązania swoich codziennych problemów a ona odpowiadała w zrozumiałej dla widzących dziewcząt miejscowej gwarze, bliskiej językowi polskiemu. Ktoś odnosząc się do konkretnego zdarzenia w swojej rodzinie prosił, by zapytały Maryję, co będzie się dalej działo z osobą, która zachorowała, bądź odeszła z zakonu.

Innym razem ktoś zapytał jak odnosić się do osób, które trwają w nałogu? Maryja wezwała te osoby do radykalnej przemiany życia a całą społeczność do udzielenia im duchowego wsparcia oraz konkretnej pracy nad sobą i duchowej mobilizacji, by wszyscy podejmowali walkę z tymi wadami.

W odpowiedziach Maryi często powracały słowa, że człowiek musi się zmieniać wedle klucza Ewangelii: „Uczyńcie, co Syn mój wam powie!” a w wątpliwościach słuchać kapłana w konfesjonale.

W ciągu pierwszych czterech lat od objawień niewielki Gietrzwałd odwiedziło milion osób. Obecnie sanktuarium maryjne w miejscowości, w której mieszka 600 osób, co roku odwiedza ponad milion osób. Tu znajdują ciszę i odpowiedzi na swoje pytania, bo jak mówią pielgrzymi, Gietrzwałd to szkoła stawiania pytań: o własne życie, wybory czy dylematy.

List do Pani Gietrzwałdzkiej

Ponad 140 lat po objawieniach w Gietrzwałdzie ludzie nadal przedstawiają Matce Bożej swoje sprawy. Listy, jakie przed Dniem Pokuty napiszą do Maryi wierni zostaną złożone w procesji „u jej stóp” podczas Eucharystii sprawowanej 30 czerwca w gietrzwałdzkim sanktuarium. Mogą to być podziękowania, błagania, ale także prośby o wstawiennictwo w walce ze zniewoleniami. W prostych słowach można napisać, że „Przez wstawiennictwo Maryi dziękuję, przepraszam, proszę o …”. Na stronie archidiecezji warmińskiej przygotowano specjalny formularz, który można sobie wydrukować. Można też skorzystać z przygotowanego przez Stację7.pl formularza elektronicznego – a wysłane w ten sposób listy przekażemy dzięki współpracy z archidiecezją warmińską do sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Szablon listu do Pani Gietrzwałdzkiej do pobrania tutaj

Chodzi bowiem o to – jak napisał w zaproszeniu na Dzień Pokuty abp Górzyński – by świętując 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski przeżyć ją „na miarę chrześcijanina, który historię naznaczoną Bożym działaniem uobecnia, by dzisiaj dać Bogu należną odpowiedź”. Jest przekonany, że w dawaniu Bogu tej odpowiedzi może pomóc Maryja.


PROGRAM SPOTKANIA:

9.00 – Zawiązanie wspólnoty, powitanie obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i Różaniec

10.00 – Droga Krzyżowa

11.30 – Nabożeństwo pokutne z Adoracją Najświętszego Sakramentu i spowiedzią indywidualną

13.30 – Przerwa

14.00 – Przygotowanie do Eucharystii

14.30 – Uroczysta Eucharystia przy Źródełku

16.30 – Wspólne uwielbienie

18.00 – Zakończenie


Więcej o sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie
w specjalnym wydaniu Stacji7
ZOBACZ

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę