Nasze projekty
fot. Stacja7

Ks. Kowalski: relacja z Bogiem nie może opierać się na regułach transakcji handlowych

„Chrystus zwraca uwagę na fakt, że świątynia jest miejscem, gdzie nie handluje się z Bogiem, ale oddaje mu się całe życie, tak jak On oddaje swoje życie nam. Jezus pokazuje w Ewangelii, że nasza relacja z Bogiem nie może opierać się na regułach transakcji handlowych” – powiedział w Poranku "Siódma9" ks. Marcin Kowalski, współautor "Jutro Niedziela" oraz niedawno mianowany członek Papieskiej Komisji Biblijnej, który przybliżył słuchaczom liturgię słowa najbliższej niedzieli.

Reklama

Początek  rozmowy dotyczył Dekalogu, który – jak podkreślił ks. Kowalski – „pierwszym krokiem życia chrześcijańskiego”. Uderza mnie fakt wprowadzenia tego prawa. Pan Bóg daje Dekalog Izraelowi od razu po wyprowadzeniu ich z niewoli egipskiej i po zawarciu z nimi Przymierza. To prawo nie ma ograniczać ich wolności, ale właśnie ma służyć temu, żeby nie wrócili do Egiptu, żeby już więcej nie powtórzyła się tragiczna historia niewolniczego pobytu w innym kraju – mówił.

Współautor „Jutro Niedziela” podkreślił, że „prawa zawarte w Dekalogu mają strzec naszej wolności”. Chodzi w nich o to, żebyśmy nie stali się niewolnikami naszych słabości, grzechu, struktur zła. One mają strzec życia i je afirmować – kontynuował.

Od Dekalogu przechodzimy w liturgii III Niedzieli Wielkiego Postu do Chrystusa, który ogłasza mądrość Krzyża niweczącego mądrość tego świata. Paweł mówi, że dla Greków Krzyż jest głupotą, a dla Żydów skandalem (…) Dla chrześcijanina Krzyż Chrystusa jest mądrością, mocą Bożą. Jest to wzór naszego życia, w którym jesteśmy wierni naszej Bożej, życiowej misji – powiedział ks. Kowalski. 

Reklama

Kapłan odniósł się również do niedzielnej ewangelii. Pojawia się tu epizod oczyszczenia świątyni. Jezus widząc porozstawiane kramy, kręci bicz ze sznurków i rozrzuca stoły bankierów. Nie chodzi tu jednak o oczyszczenie miejsca w sposób fizyczny. Nie chodzi o to, żeby powstrzymać kult świątynny, ale chodzi o coś głębszego. Jezus naśladuje gest prorocki Jeremiasza, w którym prorok dokonał podobnej czynności – mówił. 

Ks. Kowalski podkreślił, że „Chrystus zwraca uwagę na fakt, że świątynia jest miejscem, gdzie nie handluje się z Bogiem, ale oddaje mu się całe życie, tak jak On oddaje swoje życie nam. Jezus pokazuje w Ewangelii, że nasza relacja z Bogiem nie może opierać się na regułach transakcji handlowych”.

ZOBACZ TEŻ: Ks. Marcin Kowalski, współautor “Jutro Niedziela”, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej

Reklama

kh/Siódma9/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę