Nasze projekty
fot. Archiwum Stacji7

Kraków: brakuje miejsc noclegowych dla pielgrzymów na ŚDM

Szacuje się, że Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 będzie musiał przygotować ok. 350 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów, którzy wykupią pakiet z zakwaterowaniem. Na nieco ponad pół roku przed ŚDM organizatorzy mają zarezerwowanych ok. 220 tys. noclegów.

Reklama

Podstawowym miejscem zakwaterowania pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będą parafie. Na ich terenie młodzież będzie nocowała w rodzinach, szkołach, domach zakonów i zgromadzeń zakonnych a także remizach, domach kultury, salach i halach sportowych. „Łącznie tych miejsc zakwaterowania będzie ponad 500, a odpowiedzialność za przyjęcie tam młodzieży weźmie komitet parafialny pod opieką księży proboszczów” – informuje KAI Andrzej Bac.

Przewodniczący Sekcji Logistycznej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 dodaje, że do tej liczby miejsc zakwaterowania dojdą jeszcze centra namiotowe (nazywane Miasteczkami ŚDM), hotele, pensjonaty, domy studenckie i noclegi, jakie pielgrzymi znajdują indywidualnie, np. wśród rodzin.

Reklama

Zgodnie z wymogami Papieskiej Rady ds. Świeckich krakowski Komitet Organizacyjny ma obowiązek zapewnienia zakwaterowania w prostych warunkach (3 metry kwadratowe na osobę z zapewnieniem warunków sanitarnych) pielgrzymom, którzy wybrali pakiety z zakwaterowaniem. „Szacujemy, że Komitet Organizacyjny musi zapewnić ok. 350 tyś. takich miejsc” – mówi Andrzej Bac.

Reklama

Pielgrzymi podczas ŚDM Kraków 2016 będą zakwaterowani w czterech strefach. Miasto stanowi pierwszą, a kolejne region krakowski, dekanaty Bochnia, Brzesko, Szczepanów w diecezji tarnowskiej oraz diecezja kielecka i dekanat Mysłowice w archidiecezji katowickiej. Obszary zostały tak wytyczone, żeby dojazd do Krakowa nie zajmował więcej niż godzinę.

W szkołach wszystkich czterech stref zakwaterowania zarezerwowanych jest ok. 70 tysięcy miejsc noclegowych. Mieszkańcy Krakowa i Małopolski zdeklarowali dotychczas przyjęcie ponad 150 tys. pielgrzymów. „Aktualnie prowadzona jest akcja kolędowa. Wierzymy, że spowoduje ona wzrost liczby oferowanych noclegów dla pielgrzymów do wymaganych ilości” – mówi Andrzej Bac. Organizatorom najbardziej zależy na znalezieniu noclegów w rodzinach strefy pierwszej, czyli w Krakowie. „Noclegi w rodzinach to dla młodych najlepsze przeżycie ŚDM” – dodaje przewodniczący Sekcji Logistycznej.

Reklama

Parafie Małopolski odwiedzają aktualnie Młodzi Ambasadorzy ŚDM i dają świadectwo swojego udziału we wcześniejszych ŚDM. Podczas trwającej kolędy księża rozmawiają z rodzinami i zostawiają foldery z deklaracją przyjęcia pielgrzymów. „Najważniejsza jest jednak osoba papieża Franciszka, który np. poprzez spot reklamowy zachęca młodzież zarówno do przyjazdu do Krakowa, a krakowian do przyjęcia gości” – mówi Bac.

W tej chwili zarejestrowało się ponad pół miliona osób na ŚDM Kraków 2016. Doświadczenie poprzednich ŚDM pokazuje, że rejestruje się zwykle koło 40 proc. pielgrzymów. Reszta przyjeżdża głównie na ostatnie dwa dni, czyli sobotnie czuwanie i niedzielną Mszę Posłania z papieżem. „Będziemy poszukiwać miejsc zakwaterowania do samego końca, ponieważ myślimy również o pielgrzymach, którzy się nie zarejestrują” – mówi Andrzej Bac i dodaje, że w czasie całego tygodnia ŚDM w Krakowie, a zwłaszcza od piątku do niedzieli, wszystkie kościoły archidiecezji krakowskiej ale także inne duże budynki miejskie (jak np. wyższe uczelnie) będą otwarte 24 godziny na dobę. „Pielgrzymi w tych miejscach będą mieli możliwość spożycia skromnych posiłków, wypicia ciepłej kawy czy herbaty. Ich opieką zajmą się również komitety parafialne” – dodaje Bac.

Należy pamiętać, że w domach zakonnych, hotelach, pensjonatach i indywidualnie w rodzinach ma zapewnione zakwaterowanie już ok. 120-140 tys. pielgrzymów. Oni wybiorą pakiety bez zakwaterowania.

„Jesteśmy cały czas w kontakcie z Papieską Radą ds. Świeckich i organizatorami poprzednich edycji ŚDM. Korzystamy z ich doświadczeń i przemyśleń. Wyciągamy błędy z tamtych rozwiązań. Cały czas się uczymy, bo takiego projektu w skali naszego kraju jeszcze nie było. Kraków jest małym miastem, dlatego współpracujemy bardzo blisko z diecezja tarnowską, kielecką i katowicką” – informuje Andrzej Bac.


pra / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę