Nasze projekty

Kolejny etap przygotowań diecezji bielsko-żywieckiej do ŚDM

Około 2,5 tys. osób modliło się 13 września w Żywcu o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 podczas rozpoczęcia roku formacyjnego diecezji bielsko-żywieckiej

Reklama

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich wspólnot dziecięcych i młodzieżowych oraz członkowie Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła z terenu Podbeskidzia. Eucharystii, która sprawowana była w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, przewodniczył bp Piotr Greger w asyście ponad stu kapłanów.

 

W homilii biskup nawiązał do myśli amerykańskiego publicysty i naukowca George’a Weigela, który pisał, że kryzys katolicyzmu na Starym Kontynencie wynika z tego, iż ludzie Kościoła „przestali wierzyć z pasją i przekonaniem, zagubili pierwotną radość z faktu obecności Pana Boga i w konsekwencji zaczęli szukać szczęścia gdzie indziej”. Biskup przyznał, że podziela przekonanie, iż odnowa wiary przyjdzie spoza formalnych struktur życia katolickiego oraz z ruchów odnowy i nowych form katolickiej wspólnoty.

Reklama

„Żywię ogromną nadzieję, że nasze dzisiejsze spotkanie będące kolejnym etapem duchowego przygotowania na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży-Kraków 2016, nasza wspólna modlitwa i świadectwo życia we wszystkich obszarach codzienności, przyniesie z pomocą Bożej łaski liczne, trwałe, duchowe owoce” – podkreślił.

Kaznodzieja zaproponował także, by myśl przewodnią spotkania z papieżem, Franciszkiem za 2 lata – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7) – odczytać w kontekście ludzi znanych z dzieł miłosierdzia, związanych z Krakowem. Przypomniał, że w mieście tym są groby siostry Faustyny i siostry Angeli Truszkowskiej. „Łączy je niezwykle głębokie przeżycie prawdy o miłosierdziu” – wyjaśnił, porównując duchowość zakonnic z dwóch różnych zgromadzeń. Zaznaczał także, że w Krakowie działali święty Adam Chmielowski (Brat Albert) i św. Rafał Kalinowski.

„To w tym mieście, Krakowie, wyrastał i dojrzewał w kontakcie z tymi świętymi człowiek, który całemu światu ogłosił encyklikę będącą orędziem o Bożym miłosierdziu”– dodał pomocniczy biskup bielsko-żywiecki, przypominając postać papieża Polaka.

Reklama

Biskup zwrócił uwagę także na to, że leżący na terenie diecezji bielsko-żywieckiej były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu wskazuje, że w nieludzkim świecie, pozbawionym miłosierdzia szczególną potrzebą chwili staje się odnalezienie tego ewangelicznego szlaku, by wytrwale nim wędrować. „Święci miasta Krakowa zrozumieli i głęboko wierzyli, że realizacja zadania będącego wezwaniem do życia w duchu ewangelicznego miłosierdzia, jest najlepszą drogą do tego, aby przynosić oczekiwane owoce” – podkreślił.

Hierarcha zachęcił, by osobiście zaangażować się w dzieła miłosierdzia, by potwierdzić i budować w ten sposób dojrzałość swej wiary, a także „przekuwać miłosierdzie w konkret życia”.

Podczas liturgii bp Greger pobłogosławił czworo nowych animatorów Ruchu Światło-Życie. Duchowny otrzymał koszulkę z logiem ŚDM Kraków 2016. Wręczyło ją biskupowi pierwszych 40 wolontariuszy z diecezji bielsko-żywieckiej, którzy w te wakacje ukończyli specjalne kursu uprawniające ich do bycia porządkowymi.

Reklama

Ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny koordynator ŚDM i diecezjalny duszpasterz młodzieży wyjaśnił, że kolejny etap przygotowań do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie rozpoczynać się powinno od pracy nad swym wnętrzem. Ustalono już szczegółowy harmonogram spotkań młodzieży w dekanatach. Zaplanowano czuwania modlitewne, a w marcu przyszłego roku odbędzie się peregrynacja znaków ŚDM w diecezji.

Jak zaznaczył, rozpoczęło się też wstępne przygotowanie miejsc noclegowych dla gości, którzy przyjadą do diecezji podczas ŚDM. „Mamy dużo zapytań od grup z Francji, Niemiec, Kolumbii. Oficjalnie system rejestracji ruszy w lipcu 2015, ale grupy pytają już dziś, kontaktują się z nami” – wyjaśnił.

Sobotnie spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i Błogosławieństwo oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wcześniej odbył się koncert ewangelizacyjny Anti Babilon System, podczas którego muzycy wykonali m.in. oficjalny hymn bielsko-żywieckiej edycji ŚDM – utwór „8 błogosławieństw”. Kompozytorem utworu do słów z Ewangelii jest Jacek Polczyk, basista Anti Babilon System.


rk / Żywiec

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę