Nasze projekty

Kolejne diecezje rezygnują z Mszy na cmentarzach 1 i 2 listopada [AKTUALIZACJA]

Ze względu na obecną sytuację nie we wszystkich diecezjach odbędą się tradycyjne Msze święte na cmentarzach. Sprawdzamy, którzy biskupi zdecydowali się na odwołanie tych mszy.

fot. Lolame, Pixabay

ARCHIDIECEZJA BIAŁOSTOCKA

Arcybiskup zwrócił się do duszpasterzy z prośbą, aby w związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „Oktawę” Uroczystości. Tam gdzie jest możliwe, zamiast jednej tradycyjnej procesji w dniu 1 listopada można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach „Oktawy”. W Dzień Zaduszny należy zachować wszelkie środki ostrożności przy ewentualnym organizowaniu Mszy Świętej na cmentarzu.

DIECEZJA DROHICZYŃSKA

Bp Piotr Sawczuk poprosił duszpasterzy o roztropną ocenę, czy można bezpiecznie zorganizować Mszę świętą oraz nabożeństwo na cmentarzu. Sugeruje, że bardziej właściwe – szczególnie w większych parafiach, mających duże cmentarze – byłoby zrezygnowanie z tradycyjnej procesji z kościoła i Mszy świętej na cmentarzu, a w to miejsce odprawianie nabożeństw w mniejszych grupach w kolejne dni listopada.

DIECEZJA ELBLĄSKA

W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, a także w pozostałe dni listopada, nie odbędą się Msze i procesje na cmentarzach. Kuria elbląska zachęca, aby modlitwę przy grobach bliskich nam zmarłych rozłożyć w czasie, już w najbliższym tygodniu i aż do końca listopada. Chodzi o to, by uniknąć przebywania w tłumie osób na cmentarzu, o co apeluje również Policja.

Reklama

ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA

W komunikacie umieszczonym na stronie archidiecezji czytamy: „W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, a także w pozostałe dni listopada, nie organizujemy Mszy i procesji na cmentarzach. Zachęcamy, aby modlitwę przy grobach bliskich nam zmarłych rozłożyć w czasie, już w najbliższym tygodniu i aż do końca listopada. Chodzi o to, by uniknąć przebywania w tłumie osób na cmentarzu, o co apeluje również Policja”.

DIECEZJA GLIWICKA

Biskup gliwicki przypomina, że choć w  wielu parafiach funkcjonuje tradycja odprawiania w Uroczystość Wszystkich Świętych Mszy Świętych na cmentarzach, to uprasza się jednak duszpasterzy by w tym roku rozważyć rezygnację z tych Mszy, a wiernych zaprosić do udziału w Mszy Świętej w kościele oraz w nabożeństwach za zmarłych odprawianych w dniach następujących po uroczystości Wszystkich Świętych. Prosi również, aby zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na okres przed Uroczystością i po niej.

ARCHIDIECEZJA GNIEŹNIEŃSKA

W specjalnym komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej i opublikowanym na stronach internetowych Prymas Polski abp Wojciech Polak prosi księży o organizowanie Mszy św. i procesji za zmarłych w kościołach, a nie na cmentarzach. Przypomina również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Odpust za zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad

DIECEZJA KALISKA

Przypominając skierowaną do wszystkich biskupów diecezjalnych prośbę abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, administrator apostolski diecezji kieleckiej, abp Grzegorz Ryś prosi, aby 1 i 2 listopada sprawować Msze święte wyłącznie w świątyniach parafialnych (jeśli trzeba, zwiększając ich liczbę), pozostawiając cmentarze jedynie do modlitwy indywidualnej. Postanowienie to nie dotyczy tych kaplic cmentarnych, w których Msza święta sprawowana jest regularnie.

DIECEZJA KIELECKA

Ze względu na obecną sytuację zagrożenia zdrowia i życia wskutek, nasilającej się pandemii, biskup kielecki Jan Piotrowski zdecydował, że nie odbędą się Msze św. na cmentarzach w dzień Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Reklama

Aby dać możliwość uczestnictwa we Mszy świętej wiernym, zachęca się w tych dniach do zachowania niedzielnego i świątecznego porządku nabożeństw w kościołach i kaplicach. Jeśli księża uznają za stosowne, można będzie odprawić na cmentarzu modlitwę za zmarłych, np. według wzoru zaproponowanego w rytuale pogrzebowym. Taka modlitwa musi się odbywać przy zastosowaniu wszelkich obowiązujących zasad sanitarnych.

ARCHIDIECEZJA ŁÓDZKA

Przypominając skierowaną do wszystkich biskupów diecezjalnych prośbę abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, abp Grzegorz Ryś prosi, aby 1 i 2 listopada sprawować Msze święte wyłącznie w świątyniach parafialnych (jeśli trzeba, zwiększając ich liczbę), pozostawiając cmentarze jedynie do modlitwy indywidualnej. Postanowienie to nie dotyczy tych kaplic cmentarnych, w których Msza święta sprawowana jest regularnie.

DIECEZJA OPOLSKA

W wydanym dekrecie biskup Andrzej Czaja pozostawił roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy organizację Mszy świętej na cmentarzu tam, gdzie jest taki zwyczaj. Msza święta może się odbyć, jeśli możliwe jest zachowanie reżimu sanitarnego. Jeśli jest to niemożliwe, Mszę taką należy odwołać. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które mają odbywać się na cmentarzu.

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

Również na cmentarzach w Poznaniu nie odbędą się 1 listopada tradycyjne nabożeństwa w uroczystość Wszystkich Świętych – poinformowała Kuria Metropolitalna w Poznaniu. Nabożeństwa, procesje, niekiedy także Msze św., odbywały się do tej pory zawsze o godz. 15.

W wydanym dekrecie dotyczącym duszpasterstwa abp Stanisław Gądecki zachęcił wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” uroczystości. Prosił też duszpasterzy w archidiecezji, by rozważyli możliwość zrezygnowania z nabożeństwa na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach.

DIECEZJA PŁOCKA

W diecezji płockiej w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada nie będzie Mszy św. na cmentarzach. Decyzję w tej sprawie wydał bp Piotr Libera. Proszę, aby Msze św. były celebrowane w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych – zwrócił się do księży biskup płocki.

Ponadto zachęcił wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów bliskich na czas przed uroczystością Wszystkich Świętych i podczas jej oktawy.

DIECEZJA RZESZOWSKA

Instrukcja przygotowana przez Kurię Rzeszowską podaje, aby Msze św. w uroczystość Wszystkich Świętych były sprawowane na cmentarzach nie wewnątrz kaplic, ale na zewnątrz, tak, aby wierni mogli w nich uczestniczyć zachowując bezpieczną odległość.

Na głównych cmentarzach Rzeszowa (Wilkowyja i Pobitno) w Uroczystość Wszystkich Świętych, jak co roku odbędą się Msze św. o godz. 14.00, ale na zewnątrz kaplic, bez udziału biskupów i delegacji księży z rzeszowskich parafii i bez procesji za zmarłych.

W komunikacie czytamy również, aby nie organizować tradycyjnych procesji z modlitwami za zmarłych, ani w drodze na cmentarze, ani na samych cmentarzach. Symboliczne procesje można odprawić w Dniu Zaduszanym w budynkach kościołów parafialnych, ale tylko z udziałem celebransa i asysty liturgicznej.

W parafiach, gdzie jest zwyczaj celebrowania Mszy św. na cmentarzu, można go zachować. Podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które zwyczajowo odbywały się na cmentarzu. Wobec obowiązujących przepisów dotyczących zgromadzeń, należy odwołać procesję z kościoła na cmentarz. Jednakże modlitwa za zmarłych na cmentarzu może przybrać formę procesji celebransa i asysty liturgicznej po terenie cmentarza.

ARCHIDIECEZJA WARMIŃSKA

W związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną w naszym kraju i naszej archidiecezji, mając na uwadze nowe ograniczenia liczby osób podczas zgromadzeń religijnych na całym terytorium Polski oraz odpowiadając na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, arcybiskup Józef Górzyński prosi, by uwzględniając racje duszpasterskie podjąć decyzję o odwołaniu Mszy Świętych i nabożeństw na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych.

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA

W Uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego, z uwzględnieniem możliwości sprawowania ich na tych cmentarzach, na których znajdują się kościoły lub kaplice, zgodnie z nałożonymi przez władze limitami liczby uczestników zgromadzeń religijnych (1 osoba na 7 m2). Na cmentarzach odwołane zostają Msze święte polowe, nabożeństwa i procesje. Ich celebrację należy przenieść do kościołów.

ARCHIDIECEZJA WROCŁAWSKA

W swoim komunikacie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski informuje, że postanowił pozostawić decyzję co do sposobu obchodu Uroczystości Wszystkich Świętych i następującej po niej oktawy księżom proboszczom i ich współpracownikom zgodnie z roztropnością duszpasterską i poszanowaniem wszystkich obowiązujących przepisów i zasad sanitarnych.

ZOBACZ TAKŻE: Abp Gądecki apeluje o rozłożenie odwiedzania cmentarzy na kilka dni

[AKTUALIZUJEMY]
KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę