Nasze projekty

Katolicki Hackatheon u krakowskich dominikanów

HackaTheon czyli maraton wspólnego programowania dla wierzących programistów odbył się 21 i 22 kwietnia w Duszpasterstwie Akademickim Beczka u krakowskich dominikanów. Najciekawsze efekty ich pracy to Biblia-mp3.pl, „ciacho-book” oraz interaktywna Tabela Spraw Indywidualnych.

Jak podkreślają organizatorzy idea wydarzenia zrodziła się z refleksji nad ich talentami. Jako studenci informatyki i elektroniki oraz osoby mocno zaangażowane we wspólnotę zastanawiali się jak rozwijają swoje umiejętności, czy przynoszą one innym korzyść, opartą na głębszych wartościach?

Podczas 30-godzinnego spotkania informatyków, elektroników i grafików stworzone zostały nowoczesne aplikacje, urządzenia i grafiki. Tabela Spraw Indywidualnych to dokument elektroniczny, który działa już duszpasterstwie. Studenci stworzyli go po to, aby potrzebujący mogli zgłaszać drobne potrzeby, takie jak pomoc w zakupach czy w dotarciu do lekarza, a chętni móogli zrealizować ich prośby. Podczas HackaTheonu powstała nowoczesna wersja tabeli, bardziej interaktywna, którą będzie można zainstalować także w telefonie.

Z kolei „Ciacho-book” to aplikacja książkowa, która ułatwi młodym realizowanie akcji „Ciacho za Ciacho”. – Jest to urządzenie, dzięki któremu będziemy mogli zeskanować numer ISBN książki. Wówczas szybko będzie można wycenić przyniesione publikacje, które trafiają na kiermasz, z którego dochód przeznaczony jest dla potrzebujących – powiedział Michał Grzegorzek, jeden z organizatorów wydarzenia.

Reklama

Natomiast Biblia-mp3.pl to strona stworzona przez osoby niewidome, które poprzez nią zwracały się o pomoc w jej odświeżeniu. Młodzi postanowili pomóc w jej udoskonaleniu, stworzyć bardziej nowoczesną grafikę i wiele potrzebnych funkcji. Dzięki tej stronie można słuchać pełnego tekstu Pisma Świętego, a także pobrać go na telefon.

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 9.30 w pomieszczeniach „Beczki” na terenie klasztoru dominikanów przy ul. Stolarskiej i trwało do 22 kwietnia. Wydarzenie zakończyła wieczorna Msza św.

Katolicki HackaTheon odbył się po raz trzeci. Wśród pomysłów, które zrealizowali uczestnicy podczas wcześniejszych edycji był m. in. śpiewnik reagujący na mrugnięcie okiem, portal informacyjny umożliwiający pomoc prześladowanym chrześcijanom na całym świecie oraz aplikacje dedykowane dla konkretnych wspólnot i wydarzeń.

Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę