Nasze projekty

Jutro Święto Chrztu Polski

Jutro przypada obchodzone po raz trzeci a ustanowione przez Sejm RP, Święto Chrztu Polski. Ma ono skłaniać Polaków do manifestowania patriotyzmu i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego w Ojczyźnie. Przypomina też, że chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.

domena publiczna/Wikipedia

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 r. Ma ono upamiętniać wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłaniać do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra Ojczyzny zrobić.

W myśl przyjętej ustawy 14 kwietnia ma być dniem narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osoba za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność.

Święto – jak napisano – powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Ze względu na państwowy charakter, Polacy są tego dnia zachęcani do wywieszenia biało-czerwonych flag.

Reklama
Reklama

Wywieśmy biało-czerwone flagi

Do świętowania rocznicy Chrztu Polski po raz kolejny namawiają Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo”. – Zachęcamy Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2021 w akcję „Wywieś flagę”. Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też pokaże ścisły związek naszego chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości – podkreślają Jan Klawiter, inicjator ustanowienia święta oraz Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

SPRAWDŹ: 1055 rocznica Chrztu Polski. Wywieś flagę

Dziękczynne liturgie

Dziękczynne liturgie z okazji jubileuszu odbywać się będą 14 kwietnia w wielu miejscach w całym kraju.

Reklama
Reklama

W środę o godz. 17.00 abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski dokona konsekracji ołtarza w kościele pw. Najświętszej Marii Panny in Summo. Ze względu na obostrzenia sanitarne będzie to uroczystość zamknięta – bez udziału wiernych.

Na zewnątrz wyremontowanej świątyni ukazano w skali 1:1 bryłę najstarszej polskiej kaplicy, zbudowanej dla Mieszka I i Dobrawy. Zabytek architektury na Ostrowie Tumskim w Poznaniu zostanie tym samym oddany ponownie do użytku liturgicznego.

Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo (Posnaniensi), czyli na zamku (poznańskim), wzniesiono na dawnych, przedromańskich murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawy, w książęcej części grodu poznańskiego. Świątynia jest następczynią kaplicy pałacowej, pierwszej świątyni chrześcijańskiej na terenie państwa Piastów.

Reklama

W katedrze gnieźnieńskiej 14 kwietnia wierni będą się modlić w trakcie trwającej nowenny do św. Józefa z racji 40. rocznicy śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, inicjatora obchodów tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku. Całą nowennę, która rozpoczęła się 31 marca w Warszawie a zakończy 26 maja na Jasnej Górze, zainicjowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Modlitewne upamiętnienie 1055. rocznicy chrztu Polski nastąpi też m.in. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej na warszawskim Powiślu. Wierni będą się tam modlić podczas Mszy dziękczynnej o godz. 18.00 w intencji księcia Mieszka, jego żony Dobrawę oraz zmarłych z rodu Piastów i Przemyślidów.

O rocznicy chrztu Polski wspomną też w modlitwie ojcowie jezuici 14 kwienia wieczorem w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście.

Pięć lat temu – 1050. rocznica chrztu Polski

W 2016 r., najpierw w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim, a później w Poznaniu, upamiętniono w sposób wyjątkowo uroczysty i podniosły 1050. rocznicę chrztu Polski. Jubileuszowym obchodom państwowo-kościelnym towarzyszyło hasło „Gdzie chrzest, tam nadzieja!”.

Chrystus – jako Początek i Koniec całych ludzkich dziejów – sprawił, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski. (…) Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość – napisali biskupi w liście pasterskim Episkopatu Polski na jubileusz 1050-lecia chrztu.

Ze specjalnym przesłaniem z okazji jubileuszu zwrócił się do Polaków papież Franciszek. Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość – napisał Ojciec Święty.

„Mieszko ochrzczony”

„Mesco dux Poloniae baptizatur”, czyli Mieszko książę Polski został ochrzczony – tak lakonicznie opisano ten przełomowy moment w „Roczniku kapituły krakowskiej” przy roku 966. Co do daty historycy są dość zgodni. Miejsce natomiast nie zostało jak dotąd ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, jak i Ostrów Lednicki czy Poznań.

Chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo. Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r. było wydarzeniem przełomowym.

Polska weszła na trwałe do rodziny państw europejskich tworzących wspólnotę opartą na humanizmie zrodzonym z kontemplacji Boga. Bezpośrednim motywem do przyjęcia chrztu przez ówczesnego władcę, było jego małżeństwo z czeską księżniczką Dobrawą, niezwykłą niewiastę, która całą resztę swego życia poświęciła ewangelizacji swych poddanych. Pomagał jej w tym przybyły z Pragi biskup Jordan, który założył pierwsze na ziemiach polskich misyjne biskupstwo w Poznaniu.

Zaledwie 34 lata później, w roku 1000 miał miejsce Zjazd Gnieźnieński, mający charakter pielgrzymki do grobu męczennika Wojciecha Adalberta, z udziałem cesarza Ottona III, legat papieski i polski władca Bolesław. Owocem zjazdu było powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii, gwarantującej młodemu Kościołowi autonomię i jego zależność bezpośrednio od Rzymu. Ta wierność Rzymowi bez żadnych zawirowań i odstępstw charakteryzuje Kościół w Polsce od przeszło tysiąca lat.

kw/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę