Nasze projekty

Jasna Góra: hołd dla Niepokalanej i otwarcie Bramy Miłosierdzia

W szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem upływa tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze. Tradycyjnie tego dnia, na wzór rzymski, składany jest Maryi hołd z kwiatów. Tak jak w Watykanie, już dziś zainaugurowano Rok Miłosierdzia

– Naszą więź z Ojcem Świętym wyrażamy dziś poprzez akt zawierzenia i hołd z kwiatów czynione na wzór papieskiego oddania Niepokalanej. Uroczystość jest także okazją do szczególnej pamięci modlitewnej o Następcy Piotra i intencjach Kościoła – powiedział przeor Jasnej Góry.

O. Marian Waligóra podkreśla, że w tym roku łączność z papieżem wyraża się również we „wspólnym przekroczeniu Bramy Miłosierdzia”. – Chcemy podkreślić więź Maryi z tajemnicą Miłosierdzia, nazywając Ją Matką Miłosierdzia, przez którą Kościół i każdy z nas doświadzył Bożego Miłosierdzia – powiedział jasnogórski przeor.

Reklama

Na Jasnej Górze Brama Miłosierdzia zostanie uroczyście otwarta po tzw. hołdzie z kwiatów, który rozpocznie się o godz. 17.00 pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem.

Drzwi święte zostały specjalnie przygotowane i znajdują się w ciągu bram wejściowych do sanktuarium, jako trzecie w kolejności od głównej Bramy Lubomirskich.

Reklama

Brama Miłosierdzia umieszczona jest na łuku zbudowanym w końcu XIX w., który zwieńczony jest rzeźbą Matki Bożej Bolesnej. W wymowie i symbolice brama nawiązuje do obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach, ze słowami „Jezu ufam Tobie”’ i z iskrą miłosierdzia, która wyszła z Polski.

W niszach, po obu stronach bramy, umieszczone są tablice, na których przypomniane zostały, po polsku i po angielsku, uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała.

Reklama

Na Jasnej Górze już w południe abp Wacław Depo odprawił Mszę św. z tekstami formularza o Miłosierdziu Bożym. Metropolita częstochowski modlił się w kaplicy Matki Bożej wraz z obrońcami życia z fundacji „Nazaret”.

– Stajemy tutaj u Matki Miłosierdzia i chcemy prosić Ją słowami papieża Franciszka – powiedział abp Depo i dodał: „Królowo Miłosierdzia prosimy, abyś nigdy nie przestała zwracać ku nam swych miłosiernych oczu i uczyniła nas godnymi kontemplowania oblicza Miłosierdzia Twojego Syna”.
Obrońcy Życia modlili się przez Niepokalane Serce Maryi także o to, aby polskie prawo stanowione nie dopuszczało możliwości zabijania poczętych dzieci.

Główne uroczystości ku czci Niepokalanej rozpoczną się na Jasnej Górze o godz. 17.00 hołdem z kwiatów pod figurą Matki Bożej na placu przed szczytem. Potem odbędzie się procesja światła do Bramy Miłosierdzia, którą otworzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Następnie zaplanowano nieszpory w bazylice.

W program uroczystości wpisuje się także prapremiera monodramu w oparciu o „Zapiski więzienne” Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego „Czas to miłość”, która odbędzie się o godz. 19.20 w kaplicy różańcowej.

Święto ku czci Niepokalanej uwieńczy Apel Jasnogórski. Dziś mija 62. rocznica tej wieczornej modlitwy Polaków. Dokładnie 8 grudnia 1953 r. rozpoczęła się modlitewna odpowiedź Narodu na prześladowania i próbę zniewolenia Kościoła przez władze komunistyczne. Prośby zanoszone były głównie o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego przetrzymywanego wówczas w Stoczku. Słowa apelu „Jestem przy Tobie, Pamiętam o Tobie i Czuwam” – stały się swoistym programem życia duchowego, moralnego i społecznego Polaków.

Obecnie, codzienny Apel Jasnogórski, gromadzi wielu mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów. Uczestniczą w nim także pątnicy z zagranicy. Modlitwa transmitowana jest codziennie przez kilka rozgłośni radiowych i TV Trwam.


it / Częstochowa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę