Nasze projekty
fot. Halohalo9 - Praca własna/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Jan Kobuszewski: To Bóg daje najważniejsze wsparcie

"W chorobie opieka Boska dała wyraźnie znać o sobie. Wyzwoliła mnie z lęku przed rakiem, przed odejściem" - mówił Jan Kobuszewski, wspominając swój powrót do Pana Boga, tuż przed poważną chorobą.

Reklama

Jan Kobuszewski osobiście znał ks. Jerzego Popiełuszkę. Przychodził na odprawiane przez ks. Jerzego Msze za Ojczyznę. Często rozmawiali. Ostatni raz widzieli się 2 tygodnie przed porwaniem i śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki. Gdy wychodziliśmy, przeżegnał się i pobłogosławił mnie. A potem powiedział: „Panie Janku, oni mnie zamordują” – wspominał Jan Kobuszewski. Wiele razy był później widziany przy grobie ks. Jerzego oraz na Mszach św. w kościele św. Stanisława Kostki, z którym męczennik był związany. 

Aktor wiele razy mówił w wywiadach o swoim odejściu od wiary w okresie młodości oraz o powrocie do Pana Boga, który nastąpił tuż przed poważną chorobą, jaką przeszedł. Chorował wówczas na raka. W chorobie opieka Boska dała wyraźnie znać o sobie. Wyzwoliła mnie z lęku przed rakiem, przed odejściem. To jest najważniejsze wsparcie, takie, jakie daje Bóg – mówił.

Wspominał również swoje katolickie wychowanie i płynące pod znakiem nieustannej modlitwy lata okupacji. Z ojcem w czasie okupacji chodziłem na nabożeństwa majowe i czerwcowe, duże wrażenie robiły na mnie procesje – mówił.

Reklama

Aktor często wspominał także wspólną modlitwę z sąsiadami przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, który widział w podwórkowej kapliczce domu przy ul. Skorupki. Obraz powiesiła tam jego mama. Maryja wysłuchała próśb, bo centrum Warszawy było niemalże zmiecione z powierzchni, ale dom przy ul. Skorupki w połowie ocalał.  

ZOBACZ>>> Danuta Szaflarska nawróciła się dzięki ks. Jerzemu Popiełuszce. „Doświadczyłam bliskości Boga”

Wystąpił w ponad dwóch tysiącach programów telewizyjnych

Jan Kobuszewski przyszedł na świat 19 kwietnia 1934 r. w domu na warszawskim Bródnie – tym samym, w którym dziś mieści się Dom Kultury Świt naprzeciwko kościoła Matki Bożej Różańcowej. 

Reklama

Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, uczęszczał do Państwowej Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek. Dwukrotnie zdawał do PWST w Warszawie, którą ukończył w 1956 roku. Był aktorem warszawskich teatrów: Młodej Warszawy (1956–1957), Klasycznego (1957–1958), Polskiego (1958–1964), Wielkiego (1964–1969), Polskiego (1969–1975) oraz Teatru Nowego w Łodzi (1975–1976) i Teatru Kwadrat w Warszawie (1976–2013). Związany był również z ZAKR oraz kabaretami Dudek i Olgi Lipińskiej.

Był aktorem warszawskich teatrów: Młodej Warszawy (1956–1957), Klasycznego (1957–1958), Polskiego (1958–1964), Wielkiego (1964–1969), Polskiego (1969–1975) oraz Teatru Nowego w Łodzi (1975–1976) i Teatru Kwadrat w Warszawie (1976–2013).

Wystąpił w ok. 2 tysiącach programów telewizyjnych. Współgospodarz (razem z Janem Kociniakiem) pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu telewizyjnego Wielokropek (od 1963). Także odtwórca roli tytułowej w pierwszym polskim serialu telewizyjnym Barbara i Jan. Narrator popularnego cyklicznego, humorystycznego programu telewizyjnego Bajka dla dorosłych. Dziadek Jacek Maria Poszepszyński ze słuchowiska radiowego Rodzina Poszepszyńskich. W latach 1997–2002 na antenie telewizji Polsat współprowadził, razem z Jerzym Petersburskim jr., program rozrywkowy Macie, co chcecie. Aktor zmarł 28 września 2019 roku.

Reklama

Przypominamy artykuł opublikowany 28 września 2019 roku.

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę