Nasze projekty
fot. ArthurHidden/freepik.com

Jak znaleźć groby bliskich? Sprawdź, co może ci pomóc

Już jutro wyruszymy na cmentarze, aby uczcić pamięć o naszych bliskich zmarłych. Jednak zdarza się, że zlokalizowanie konkretnego grobu przysparza nam nie małe problemy. Są jednak strony internetowe, a nawet aplikacje, które mogą w tym pomóc.

Reklama

Listopad to szczególny miesiąc poświęcony pamięci zmarłym. W najbliższych dniach wielu z nas będzie odwiedzać cmentarze, gdzie pochowani są nasi bliscy. Duże miejskie cmentarze to często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt alejek, przy których znajduje się wiele grobowców. Co więcej, cmentarze z roku na rok stają się coraz większe, a odnalezienie grobu może powodować trudności.

PRZECZYTAJ: Cmentarny savoir-vivre. O czym warto pamiętać?

Czasami bywa też tak, że po latach dowiadujemy się o miejscu spoczynku naszych przodków. Jednak odnalezienie konkretnego grobowca na danym cmentarzu może zająć wiele godzin, a i tak skutku nie przyniesie. Jednak nowoczesna technologia może pomóc nam także i w tej kwestii.

Reklama

Aby nie trudzić się ze znalezieniem grobu osoby bliskiej warto skorzystać z wyszukiwarek oraz aplikacji nawigacyjnych. Oczywiście nie wszystkie nekropolie zostały już zindeksowane, jednak w intrenecie można znaleźć wiele stron, które tym się zajmują.

Mogiły.pl

W internetowej bazie osób pochowanych mogiły.pl można wyszukać konkretny cmentarz w danym województwie. Znajdują się tam zarówno miejskie nekropolie, ale i te z mniejszych miejscowości. Po wyszukaniu konkretnego cmentarza możemy zobaczyć jego plan, a także sprawdzić kto jest pochowany w danym miejscu.

Grobonet.com

Kolejną ogólnopolską wyszukiwarką internetową jest grobonet.com. Połączona jest ona z bazą ponad 1300 cmentarzy w całym kraju. Jak czytamy, „baza osób pochowanych jest ciągle aktualizowana”. Po wpisaniu osoby zmarłej, pojawia się informacja o cmentarzu, na którym spoczywają osoby o tym imieniu i nazwisku. Po wybraniu tego właściwego dostajemy szczegółowe informacje o sektorze, rzędzie i numerze grobu. Dodatkowo na mapie cmentarza można zobaczyć dokładną lokalizację grobu.

Reklama

CZYTAJ: Jak modlić się przy grobach? Wybierając się na cmentarz, warto znać te modlitwy

Wyszukiwarki lokalne

Wiele miast posiada także swoje własne, lokalne lokalizatory grobów. Z takiego ułatwienia można skorzystać między innymi na krakowskich cmentarzach. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie posiada swoją własną bazę osób pochowanych na cmentarzach znajdujących się w obrębie miasta. Na stronie zck-krakow.pl każdy cmentarz ma swoją mapę, na której po wpisaniu danych osoby zmarłej pojawia konkretne wskazanie miejsca spoczynku.

Podobne udogodnienia znajdują się już właściwie w każdym większym mieście, między innymi w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu.

Reklama

Aplikacja mobilna Stare Powązki

Oprócz tradycyjnych stron internetowych można także pobrać na swój smartfon aplikację mobilną. Jedną z najpopularniejszych tego typu aplikacji jest aplikacja Stare Powązki, która ułatwia odszukanie grobów na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Można w niej znaleźć między innymi informację o pochowanych tam osobach, spis grobów historycznych, różnego rodzaju trasy tematyczne po cmentarzu (np. „wokół polskiego oświecenia”), a także historię samej nekropolii. Co więcej aplikacja umożliwia nawigowanie do konkretnego miejsca na cmentarzu.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę