Nasze projekty

Jak świętować Dzień Ubogich? Przewodnik po pomysłach

Chociaż Dzień Ubogich to w Kościele święto młode, odbędzie się w najbliższą niedzielę dopiero po raz drugi, jest coraz ciekawiej wykorzystywane jako możliwość dostrzeżenia bezdomnych, biednych i wykluczonych. W bardzo praktyczny sposób.

FOT. CC0 Public Domain

Święto ustanowił w Kościele w 2016 r. papież Franciszek, kończąc w ten sposób Rok Miłosierdzia. W ubiegłym roku odbyło się po raz pierwszy i od razu stało się okazją nie tylko do stworzenia dodatkowych okazji dla pomocy najbiedniejszym, ale przede wszystkim do osobistego spotkania z nimi. – To święto każdego z nas, niech każdy czuje się zaproszony – mówi Aleksandra Jańdziak z katowickiej inicjatywy Zupa w Kato, zaangażowanej w organizację obchodów Dnia Ubogich w Katowicach.

Kraków: Namiot Spotkań i obiad w Bazylice Mariackiej

Elementem krakowskich obchodów jest otwarty w środę tzw. Namiot spotkań. Na scenie namiotu odbywają się spotkania integracyjne – koncerty, występy artystyczne czy pokazy filmowe. W namiocie będzie również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty czy modlitwy wstawienniczej. Tutaj w sobotę 17 listopada wieczorem odbędzie się koncert uwielbienia, który poprowadzi zespół Siewcy Lednicy. Podobnie jak w ubiegłym roku w różnych punktach Krakowa będą przez 4 dni dla najuboższych działać tzw. Metamorfozy. Przy ul. Smoleńsk 4 posługiwać będą fryzjerzy, kosmetyczki i wizażystki, przy ul. Siennej 5 zorganizowano punkt medyczny, a na ul. Montelupich 4 – konsultacje stomatologiczne.
Koordynatorka inicjatywy Anna Samborska-Niessner przyznaje, że podczas metamorfoz można zauważyć nie tylko zmianę uczesania, ale także zmianę postawy. – Na własne oczy widziałam sytuacje, kiedy człowiek patrząc na siebie w lustrze, prostował się – wspomina.

Reklama

Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w niedzielę o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, po której ubodzy zaproszeni są na wspólny posiłek. Dokładny plan można znaleźć na stronie http://sdu.malopolska.pl.

Warszawa: Kardynał zje obiad z bezdomnymi
Kard. Kazimierz Nycz zasiądzie do świątecznego obiadu z ubogimi i bezdomnymi w nowo otwartej siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie. Na świąteczny obiad Wspólnota Sant’Egidio zaprosiła do swojej nowej siedziby przy ul. Wspólnej 61 dwunastu ubogich i bezdomnych, z którymi spotyka się przez cały rok. W gronie tym będą osoby żyjące na ulicy, mieszkające w pustostanach, przyczepach kempingowych, osoby starsze i samotne, korzystające z pomocy Wspólnoty, starsi i chorzy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Solcu oraz dwie byłe bezdomne kobiety, które pół roku temu po 20 latach spędzonych na ulicy zamieszkały w domu prowadzonym przez Wspólnotę.
Obiad zostanie poprzedzony Modlitwą za ubogich, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Po wspólnym obiedzie członków Wspólnoty, kardynała i ubogich, wolontariusze jak każdej niedzieli wyjdą też z pomocą na ulice. Głównie będą to „peryferia” miasta, gdzie odwiedzą bezdomnych szukających schronienia na działkach, w opuszczonych budynkach czy garażach. Prócz żywności oraz opału i butli gazowych, zapewniających przetrwanie zwłaszcza od jesieni do wiosny, osoby bezdomne otrzymają, jak co tydzień, także drukowany przez Wspólnotę przewodnik po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się”.
Z kolei Caritas Archidiecezji Warszawskiej zaprosiła do swojego pomysłu na Dzień Ubogich inne zajmujące się pomocą potrzebującym instytucje: fundację Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu PKiN wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą; fundację Daj Herbatę, która w poniedziałki częstuje chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym oraz Wspólnotę Sant’Egidio. Razem ogarną niezbędną pomocą wszystkich potrzebujących w niedzielę od godz. 16.
Ciekawy pomysł mają też warszawscy kapucyni.. Zaprosili wszystkich chętnych warszawiaków, aby w niedzielę od rana przychodzili do ich jadłodajni przy ul. Miodowej, przynosząc przygotowane przez siebie dania, dzieląc się nimi z bezdomnymi. W pomyśle chodzi głównie o przebywanie z najbiedniejszymi, rozmowę, spotkanie, budowanie osobistej relacji. Dodatkowo w krypcie pod kościołem na Miodowej 13 odbędzie się tego dnia dla najbiedniejszych koncert.

Tarnów: tytka dla ubogiego
Choć słowo “tytka” jest regionalizmem znanym w Wielkopolsce, właśnie z jego pomocą Caritas tarnowska chce przykuć uwagę wiernych do akcji pomocy najuboższym z okazji Dnia Ubogich. W wielu parafiach będą tam rozdawane papierowe torby – właśnie tytki – które wierni będą mogli wziąć do domu, aby tam napełnić je różnymi artykułami spożywczymy z myślą o najbiedniejszych. Pełne torby zbierze Caritas a następnie rozda najbardziej potrzebującym.
Dodatkowo w kościołach diecezji tarnowskiej będą również w Dzień Ubogich rozprowadzane specjalne chlebki. Ofiary zebrane przy tej okazji Caritas przeznaczy na pomoc ubogim.

Reklama

Sosnowiec: dyżur lekarza, warsztaty i modlitwa

W diecezji sosnowieckiej obchody zostały przygotowane przez Wspólnotę Betlejem w Jaworznie i rozpoczęły się już 15 listopada.
Od 16 do 18 listopada dom Wspólnoty Betlejem zamienił się w przestrzeń do modlitwy, rozmowy i spotkania a także praktycznym punktem, w którym najubożsi, m.in bezdomni mogą skorzystać z porad lekarskich, kosmetycznych, wziąć udział w warsztatach tworzenia mozaik, zielarskich czy serowarskich. Nie zabraknie też dla nich pokazów artystycznych.

Poznań: konkretna pomoc i modlitwa z potrzebującymi
Pomoc w wyrobieniu dokumentów i znalezieniu pracy, możliwość skorzystania z porad lekarskich i prawnych, rozprowadzanie koców i ciepłej odzieży, a także wielbienie i uroczysty obiad – to niektóre wydarzenia i akcje przygotowane dla ubogich i bezdomnych w ramach Tygodnia Ubogich, który od 13 listopada trwa w Poznaniu.
Osoby potrzebujące mogły już skorzystać z porad lekarskich i usług fryzjerskich w Domu Charytatywnym „Przystań” przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu.
Sobota 17 listopada będzie Dniem Pokuty, podczas którego odbędą się spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa wstawiennicza i wielbienie.
Najważniejszym wydarzeniem Tygodnia Ubogich w Poznaniu będzie Msza św. w niedzielę 18 listopada o godz. 12.30. Eucharystii w kościele pw. Bożego Ciała będzie przewodniczył ks. Marcin Janecki, dyrektor poznańskiej Caritas.
Po Mszy św. ubodzy, bezdomni i potrzebujący zaproszeni są na uroczysty obiad, przygotowany przez siostry elżbietanki przy parafii.
Marek Misiek z poznańskiej Caritas przyznaje, że ogromną rolę w przeprowadzeniu akcji i zorganizowaniu wydarzeń odegrali wolontariusze. „Codziennie w pomoc drugiemu człowiekowi zaangażowanych jest kilkunastu wolontariuszy, wielu z nich to klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Podczas tego tygodnia bezdomnym na ulicach Poznania rozdawali też koce, śpiwory i odzież zimową” – zaznacza Misiek.

Reklama

Katowice: obiad z Zupą w Kato
Na wezwanie papieża postanowiła odpowiedzieć w Katowicach Zupa w Kato. To inicjatywa, w której co tydzień wolontariusze gotują zupę, robią kanapki i ciepłe napoje, by dzielić się nimi z innymi, zwłaszcza osobami ubogimi i bezdomnymi. Przede wszystkim jednak jest to okazja do spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy, bez podziałów i uprzedzeń. Dzień ubogich będzie połączony w Katowicach z pierwszą rocznicą działalności Zupy.
– Stwierdziliśmy, że to doskonała okazja do wspólnego świętowania. Oczywiste było dla nas, że chcemy ten Dzień tworzyć z innymi, których łączy wspólny cel. Przez wielu pomysł został ciepło przyjęty. W przygotowania włączyło się m.in. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Maltańska Służba Medyczna, Fundacja Futprints. Wspiera nas Miasto Katowice oraz Caritas. Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku nasze działania i zasięg będą jeszcze szersze – mówi Aleksandra Jańdziak z Zupy w Kato.
W niedzielę 18 listopada na Pl. Szewczyka w Katowicach będzie można m.in. spotkać się na obiedzie przy dźwiękach skrzypiec, skorzystać z różnych form wsparcia, a następnie wziąć udział w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszewskiego. Każdy może się zaangażować w przygotowania do święta.

Watykan: Aula Pawła VI cała dla ubogich
Pomysłodawca Dnia Ubogich, papież Franciszek, wykazał się kolejny raz rozmachem w planowaniu świętowania tego dnia na „swoim” terenie. W niedzielę zaplanował olbrzymi obiad na 3000 osób, których ugości w auli Pawła VI, największym w Watykanie „pomieszczeniu”, które jest w stanie przyjąć naraz tylu gości. Obiad z ubogimi zaplanowano po niedzielnej Mszy św., której Franciszek będzie przewodniczył o godz. 10.00 w bazylice watykańskiej. W Eucharystii weźmie udział około 6 tys. ubogich wraz z wolontariuszami, a także przedstawiciele organizacji otaczających opieką osoby potrzebujące. Natomiast podczas posiłku papież będzie siedział u stołu pośród ubogich. Jak zaznaczono ma on być bardzo prosty.
Do tego już od poniedziałku na Placu św. Piotra działa mobilna przychodnia dla najbiedniejszych, oferująca bezpłatne leczenie potrzebującym. Rok temu z pomocy tego typu skorzystało 600 osób, w tym niektóre znajdujące się w poważnym stanie zdrowia.

ad, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę