Nasze projekty

Inspekcja serca króla Jana III Sobieskiego zakończona

Uroczystą Mszą św. w kościele oo. kapucynów w Warszawie, w tzw. kaplicy królewskiej zakończyła się 19 grudnia inspekcja serca króla Jana III Sobieskiego. Serce króla ponownie zostało złożone w odnowionym przy tej okazji sarkofagu.

Od strony kościelnej pilotowaniem badań zajął się o. Gabriel Bartoszewski, kapucyn, zaś technicznie przeprowadzał je zespół konserwatorów pod kierunkiem konserwatora zabytków Rajmunda Gazdy. Inspekcja serca króla trwała 3 miesiące. W tym czasie wykonano badania oceniające zarówno miejsce przechowywania niezwykłej pamiątki po władcy Polski, jak i jej stan. Konieczne było umieszczenie go w nowej kasecie, ponieważ poprzednia uległa rozkładowi. Przeprowadzono również renowację zabytkowego sarkofagu, autorstwa Henryka Marconiego, w którym przechowywane było i nadal będzie królewskie serce. Renowację sfinansowała w całości Fundacja PKN Orlen Dar Serca.

Mszy św. dziękczynnej za życie króla Jana III Sobieskiego przewodniczył kanclerz warszawskiej Kurii Metropolitalnej ks. Janusz Bodzon. – Serce wyraża najgłębsze pragnienia i dążenia, które są w człowieku. Dlatego dziś przy grobowcu serca króla Jana przyjrzyjmy się dążeniom i pragnieniom władcy, który poświęcił całe swoje życie obronie Rzeczpospolitej. Dziękujmy Bogu za jego życie i dzieło – mówił ks. kanclerz Janusz Bodzon.

Życie króla Jana interpretował również w kluczu czytanych dziś w liturgii czytań opisujących narodziny Samsona – legendarnego izraelskiego wodza oraz okoliczności poczęcia św. Jana Chrzciciela, prawdopodobnie patrona Jana III Sobieskiego. – Jako władca i wódz był on świadomy swoich ograniczeń i tego, jak wiele zwycięstw zależy od Boga. Stąd tak często Mu dziękował, składając liczne wota. W jednym z takich wotów zresztą się znajdujemy – zauważył ks. Bodzon. Kościół oo. kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie został ufundowany właśnie przez króla Jana.

Reklama

Dziś po południu kaseta z sercem króla zostanie ponownie umieszczona w sarkofagu i będzie można się przy niej modlić w tzw. kaplicy królewskiej.

Król Jan III Sobieski żył w latach 1629 – 96. Na króla Rzeczypospolitej został koronowany w 1676 r. To pod jego dowództwem 12 września 1683 rozegrała się wielka bitwa pod Wiedniem, która zakończyła się pogromem Turków. Za to wielkie zwycięstwo papież Innocenty III nadał mu tytuł „Defensor fidei” (obrońcy wiary). Król zmarł na atak serca w Warszawie 17 czerwca 1696 r. Jego szczątki – z wyjątkiem serca – zostały pochowane w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Kilkanaście lat później obok niego spoczęła na Wawelu także jego ukochana żona Maria Kazimiera, zmarła w 1716 r.

Serce króla powierzono warszawskim ojcom kapucynom, z którymi król Jan był szczególnie związany. Do 1830 r. ojcowie przechowywali je w wewnętrznym archiwum klasztornym, jednak dzięki pomocy ówczesnych carskich władz udało się zbudować godny króla sarkofag i złożyć tam serce. Uroczystość odbyła się 26 czerwca 1830 r. Nad zbudowanym i zaprojektowanym przez Marconiego sarkofagiem znalazło się popiersie popiersie króla wykonane przez rzeźbiarza Ludwika Kaufmana.

Reklama

ad/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę