Nasze projekty
fot. ks. Krzysztof Dukielski/Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży

II Międzynarodowe Spotkanie o ŚDM

Blisko 300 osób z 6 kontynentów bierze udział w II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016, które od 25 do 29 listopada odbywa się w Małopolsce. Dziś i jutro przedstawiciele ponad stu konferencji episkopatów i blisko pięćdziesięciu międzynarodowych wspólnot i ruchów na prawie papieskim przygotowujących grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie obradują w Wadowicach.

Reklama

W sesji przedpołudniowej zaprezentowano program Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, a właściwie trzy jego zasadnicze elementy. Omówiono wydarzenia centralne, które odbywać się będą na krakowskich Błoniach i na Campus Misericordiae. Organizatorzy opowiedzieli, jak będą przebiegać katechezy w grupach językowych oraz pielgrzymka miłosierdzia, a także jak będą wyglądały strefy pojednania i Centrum Powołaniowe oraz jaki charakter przybierze Festiwal Młodych, czyli artystyczne, sportowe i ewangelizacyjne wydarzenia towarzyszące ŚDM.

Uczestnicy spotkania w Rio de Janeiro w trosce o ustrzeżenie się niektórych błędów z Brazylii pytali organizatorów ŚDM w Polsce np. o głośną muzykę po sobotnim czuwaniu z papieżem czy wystarczającą liczbę osób rozdzielających Komunię św. – Adoracja eucharystyczna będzie przedłużona muzyką uwielbieniową. To będzie przedłużenie modlitwy, a nie koncert – podkreślał ks. Marek Hajdyła, odpowiedzialny za wydarzenia centralne ŚDM. Kapłan zaznaczył, że jest przygotowana struktura rozdawania Komunii św. i każdy uczestnik będzie mógł przystąpić do Komunii. Zastrzegł, że tylko pogoda może pokrzyżować te plany.

Delegat z Iraku podkreślił, że dla wspólnot kościelnych, w których trwają prześladowania przesłanie miłosierdzia, które jest tematem przewodnim ŚDM Kraków 2016, jest bardzo ważne. Kapłan pytał o to, jak zachęcać biskupów, by chcieli przyjechać na ŚDM, bo to może też zachęcić młodzież, a mieszkańcy Mosulu nigdy nie brali udziału w ŚDM. Organizatorzy zapewnili, że odpowiednią zachętę do hierarchów skieruje Papieska Rada ds. Świeckich. Zachęcano też do modlitwy w tej intencji.

Reklama

Większość pytań delegatów dotyczyła katechez – jak będą one przebiegały, kto będzie wybierał prowadzących i dlaczego katechistami będą tylko biskupi. – Tradycją ŚDM jest, że wszystkie katechezy prowadzą biskupi zaproszeni przez Papieską Radę ds. Świeckich – wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Duże ożywienie wśród delegatów pojawiło się, gdy poinformowano, że częścią Festiwalu Młodych będą m.in. wydarzenia sportowe, w tym turnieje piłkarskie czy rugby. – Młodzież jest edukowana przez sport, dlatego chcemy, żeby to było częścią ŚDM w Krakowie – mówi ks. Suchodolski. W tym kontekście ks. João Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich dodał, że inicjatywy sportowe przewidziane są tylko dla pielgrzymów – nie są organizowane po to, żeby ktoś przyjeżdżał specjalnie dla nich do Krakowa i chciał zaprezentować się sportowo.

Sporo pytań dotyczyło też katechezy w drodze, którą będzie pielgrzymka między sanktuariami św. Jana Pawła II a Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W obu miejscach będą przewidziane celebracje liturgiczne, ale Łagiewniki będą w czasie ŚDM także jedną ze stref pojednania, gdzie młodzi będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi.

Reklama

Ks. Suchodolski przypomina, że ostatnia taka pielgrzymka odbyła się w czasie rzymskich ŚDM, gdy młodzi pielgrzymowali, by przejść przez Drzwi Święte w Roku Jubileuszowym 2000. – My to powtarzamy, bo znowu mamy Rok Święty – Rok Miłosierdzia – mówi ks. Suchodolski i dodaje, że przed wejściem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stanie Brama Miłosierdzia na wzór Drzwi Świętych w Rzymie. Za tę pielgrzymkę w czasie ŚDM przysługiwał będzie jej uczestnikom odpust zupełny, który będzie dla młodych wielkim darem duchowym.

W dniach od 25 do 29 listopada w Polsce prawie 300 osób z całego świata spotyka się w Małopolsce, by omawiać stan przygotowań i sposoby uczestnictwa pielgrzymów z różnych kontynentów na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016. To największe spotkanie międzynarodowe organizowane w ramach przygotowań do przyszłorocznych ŚDM.


pra / Wadowice

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę