Nasze projekty
fot. materiały prasowe

„Historia Roja” w kinach od 4 marca

Film o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. "Rój" wejdzie na ekrany kin po 5 latach od rozpoczęcia zdjęć. To pierwszy w Polsce film fabularny o Żołnierzach Wyklętych.

Reklama

Tytułowy „Rój” to starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz – dwudziestoletni działacz polskiego antykomunistycznego podziemia, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału partyzanckiego.Wiosną 1945 roku „Rój” stracił starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wrócił w rodzinne strony i przez kolejnych 6 lat kontynuował walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Zginął w obławie zorganizowanej przez  KBW, UB i LWP. Miał zaledwie 26 lat.

HistoriaRoja_23
Kadr z filmu „Historia Roja”

Reklama

„Historia Roja” jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem poświęconym Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. W rolę główną wcielił się debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof „Zalef” Zalewski – utalentowany muzyk i wokalista. Zdjęcia do filmu rozpoczęto ponad 5 lat temu, jednak dopiero teraz udało się go zrealizować w całości. Naciski, cenzura, blokowanie środków na zakończenie produkcji a ostatnio żądanie zwrotu pieniędzy, to tylko niektóre trudności, z którymi musiał zmierzyć się reżyser, Jerzy Zalewski. W końcu doszedł do wniosku, że jedyną możliwością zebrania pieniędzy na dokończenie filmu jest zaangażowanie w to jego odbiorców. Tak narodził się pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Ratujmy „Roja”. Akcja zakończyła się sukcesem i film, dzięki zaangażowaniu odbiorców, udało się sfinalizować. Wejdzie na ekrany kin 4 marca.


Przeczytaj więcej o akcji „Ratujmy Roja”


Reklama

  ↵


 

Reklama

Krzyszkowski_Pilecki_popr_500pcx

Polecamy książkę „Pilecki. Śladami mojego taty” – wywiad z Andrzejem Pileckim, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

 

 

Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę