Nasze projekty

Gietrzwałd wśród propozycji nazw składów pociągów

Do 4 września można głosować na nazwy 16 składów pociągów PKP Intercity, które znajdą się w nowym rozkładzie jazdy. Jedną z propozycji dla pociągu TLK, kursującego na trasie Olsztyn – Zielona Góra jest Gietrzwałd – w nawiązaniu do trwających tam obchodów jubileuszu 140-lecia objawień Matki Bożej.

Reklama

– Do 4 września możecie głosować w ankietach na przydomki dla 16 składów, które będą kursowały od nowego rozkładu jazdy 2017/18. Partnerami tegorocznej edycji plebiscytu są wojewodowie. Z urzędów wojewódzkich PKP Intercity otrzymało propozycje nazw, które nawiązują do regionów. Odwołują się one m.in. do historii, dziejów wybitnych postaci, do kultury czy miejscowych atrakcji turystycznych – informują organizatorzy konkursu na fanpage’u „PKP Intercity. Pociąg do podróży”, za pośrednictwem którego można oddać głos na preferowaną nazwę pociągu.

Wśród składów, które otrzymają nazwy wybrane przez internautów, jest pociąg TLK relacji Olsztyn – Zielona Góra. Spośród trzech propozycji, zgłoszonych przez wojewodę warmińsko-mazurskiego i biorących udział w konkursie, największym zainteresowaniem cieszy się Gietrzwałd, wyprzedzając w internetowym głosowaniu Grunwald i Niegocin.

Przez zgłoszeniem propozycji nazw do PKP, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zorganizował, również za pośrednictwem mediów społecznościowych głosowanie, w toku którego wyłonił 5 spośród 12 propozycji nazw pociągu. Pierwsze miejsce w internetowym głosowaniu zajął Gietrzwałd, który był jedną pięciu propozycji przedstawionych PKP.

Reklama

Głosowanie odbywa się drogą internetową pod adresem: www.facebook.com/events

W Gietrzwałdzie rozpoczęły się obchody jubileuszu 140-lecia objawień Matki Bożej. Główne uroczystości planowane są na 10 września. Weźmie w nich udział nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, przedstawiciele Episkopatu Polski i władz państwowych. Homilię podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

Gietrzwałd jest do dziś jedynym miejscem w Polsce, gdzie objawienia maryjne zostały zatwierdzone przez Kościół i jednym z 12 na świecie, które Stolica Apostolska uznała za miejsce autentycznych objawień Matki Bożej. Od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Maryja 160 razy objawiała się w tam dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Od 27 czerwca br. trwają w Gietrzwałdzie jubileuszowe obchody, które poprzedziło roczne przygotowanie do tych wydarzeń.

Reklama

abd / Olsztyn

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę