Nasze projekty

Efekt Sekielskiego w telefonie zaufania “Zranieni w Kościele”

Telefon zaufania “Zranieni w Kościele” działa dopiero 8 tygodni i już pomaga ok. 20 ofiarom duchownych. Dyżur we wtorek 14 maja był pierwszym po emisji filmu T. Sekielskiego i bardziej niż zwykle obfitował w telefony.

Reklama

Podczas wczorajszego dyżuru psychologów “Zranieni w Kościele” telefon odezwał się 9 razy – to niemal trzykrotnie częściej niż zwykle. – Zgłoszono 7 nowych spraw – mówi Marta Titaniec, współinicjatorka Zranionych w Kościele.

„Zranieni w Kościele” to inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Współpracujemy ze specjalistycznymi instytucjami: Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Stop Przedawnieniu oraz z wybranymi psychologami, terapeutami, duszpasterzami i prawnikami. Jak podkreślają, działają “na własną odpowiedzialność, ale w porozumieniu z biskupami obu diecezji warszawskich oraz z innymi pasterzami Kościoła”.
Dotychczas odbyło się 9 dyżurów, ponieważ telefon działa tylko we wtorki w godzinach 19-22. Do tej pory wolontariusze spędzili zatem 27 godzin przy słuchawce czekając przede wszystkim na ofiary czynów pedofilskich kapłanów, ale również na wszystkie inne osoby “zranione w Kościele”, które często chętnie otworzą się przed świeckim, niż przed innym księdzem.
Po pierwszym “piku”, związanym z uruchomieniem dyżuru i jednocześnie przed publikacją filmu braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” liczba telefonów na dyżur wynosiła średnio 3-4. Po filmie było ich 9. Każda rozmowa trwa średnio 30-40 minut.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Reklama

Aneta Liberacka: „Tylko nie mów nikomu”. Prawda tak bardzo boli

Dzwonią do nas ludzie z różnych części Polski. Najczęściej kobiety. Najczęściej ze sprawami przedawnionymi z punktu widzenia prawa państwowego, więc naszą rolą jest pomóc w skierowaniu ich do władz kościelnych, gdzie będą dalej badane. Najświeższa zgłoszona nam sprawa dotyczy czynów sprzed 4 lat – mówi Marta Titaniec.
Rozmowy są niespieszne, ponieważ dla większości dzwoniących ofiar to pierwsza kiedykolwiek rozmowa na temat ich trudnych doświadczeń, pierwsza możliwość wygadania się. Czasem ten telefon bywa początkiem rozpoczęcia terapii, udania się po pomoc specjalisty, czasem jest początkiem pomocy prawnej, czasem po prostu wsparciem w sprawie już zgłoszonej i rozpatrywanej w Kościele.
Najważniejsze dla nich to być wysłuchanym. Czujemy, że robimy właśnie to, do czego w kontekście pedofilii duchownych zachęcił Franciszek: tracimy czas dla ofiar. To bardzo ważne – mówi Marta Titaniec.
Przyznaje, że uczestnictwo w dyżurach jasno pokazało jej, jak wielka jest potrzeba takiego telefonu, możliwości rozmawiania ze świeckimi, z kobietami. To pozwala pokonać wstępną barierę, bo dla większości ofiar najtrudniej jest zacząć mówić o tym, co ich spotkało. Co konsultanci robią dalej po telefonach?
Reagujemy zgodnie z tym, czego od nas oczekują dzwoniący. Czasem pośredniczymy w kontakcie z prawnikiem, czasem pomagamy przygotować się do spotkania z delegatem biskupa, czasem po prostu wysłuchujemy – relacjonuje Marta Titaniec.
Przyznaje, że część sprawców ujawnianych w tych rozmowach już jest zgłoszona władzom kościelnym, ale większość to sprawy zupełnie nowe, których sprawcy są nadal czynnymi kapłanami.

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Paulina Guzik: Czy Kościół jest chłopcem do bicia?

Reklama

Telefon “Zranieni w Kościele” nr 800 280 900 działa całkowicie bezpłatnie. Wolontariusze i specjaliści go współtworzący nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia. Podkreślają jednak, że dotychczasowe doświadczenie wskazuje na wielką potrzebę tej inicjatywy i na jej rozwój. – Chcielibyśmy móc płacić naszym terapeutom i konsultantom, dlatego już zaczęliśmy szukać jakiegoś finansowania – mówi Marta Titaniec.

Ich działalność można wesprzeć dobrowolnymi ofiarami:
Klub Inteligencji Katolickiej
ul. Freta 20/24 A
00-227 Warszawa
nr konta:
15 1560 0013 2000 1706 4454 5708
tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – „Zranieni w Kościele”
(darowizny mogą być odliczane od dochodu w rozliczeniu podatkowym)

Więcej informacji znajduje się na stronie https://zranieni.info/

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę