Nasze projekty

Dziś w Google Doodle polski Biskupin

Google świętuje dziś poprzez swoją charakterystyczną grafikę zwaną Doodle 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie. Umożliwia również zwiedzanie tego niezwykłego miejsca w Wielkopolsce za pomocą Street View.

Osada w Biskupinie to niezwykłe miejsce, którego badania archeologiczne rozpoczęły się 85 lat temu dzięki staraniom wiejskiego nauczyciela historii Walentego Szwajcera. Na początku lat 30. w rejonie tym prowadzono prace melioracyjne, na skutek czego poziom wody w miejscowym jeziorze obniżył się i ukazał wystające bale. Chłopi zaczęli też znajdywać dziwne przedmioty, których przeznaczenia nie rozumieli. Powiadomiony o tym fakcie nauczyciel historii szkoły w Biskupinie potraktował sprawę poważnie i sprowadził ekipę badawczą pod kierunkiem prof. Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Do dziś profesjonalizm tamtych archeologów pozostaje wzorcem działań. Badania prowadzone przez nich oraz przez działające na półwyspie następne ekipy wykazały, że od ok. XIV w. przed Chrystusem znajdowała się tu obronna osada – przedstawicielka tzw. kultury łużyckiej, której przynależność etniczną trudno dziś na pewno potwierdzić. Byli to albo starożytni Germanie, albo starożytni Słowianie, albo Ilirowie. 

Gród w Biskupinie powstał zatem ok. 738 roku p.n.e. i wówczas umiejscowiony był na wyspie na jeziorze Biskupińskim. Był zatem mniej więcej rówieśnikiem… proroka Izajasza, działającego w Izraelu. Gród zasiedlony był przez ok. 150 lat. 

Archeologowie zrekonstruowali kształt domostw, rozkład ulic i budowę wału obronnego, a wszystko to można dziś na żywo oglądać wybierając się w te okolice. Tym, którzy rocznicy odkrycia tego niezwykłego pomnika historii Polski nie mogą świętować osobiście pomoże wisrtualna wycieczka za pomocą  >>Google Street View

Reklama

 

 

Przeczytaj również

    ad/Stacja7

    Reklama

     

    Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

    Reklama

    SKLEP DOBROCI

    Reklama

    PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

    WIARA I MODLITWA
    Wspieraj nas - złóż darowiznę