Dziś okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Jak powinno ono wyglądać?

Niedziela Świętej Rodziny to w wielu parafiach dzień, kiedy zebrani na Mszy świętej małżonkowie mogą odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. To pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu - w tym roku przypadnie ona 26 grudnia.

Reklama

Dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin

Podczas jednego z zebrań Konferencji Episkopatu Polski (we wrześniu 2018 roku), biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Zachęcili też, by zorganizować w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

W specjalnym liście biskupi napisali, że organizacja i przebieg obrzędu zależy od duszpasterzy, jednak zwrócili uwagę, że „nie powinien on zbytnio wydłużać liturgii, a jednocześnie winien mieć radosny i uroczysty charakter”.

Duszpasterze w Polsce otrzymali także wskazówki, jak w praktyce przeprowadzić ten obrzęd. W dokumencie znajduje się tekst odnowienia przyrzeczeń, propozycja homilii, modlitwa powszechna oraz modlitwa w intencji rodzin.

Reklama
Reklama

Niedziela Świętej Rodziny

W tym roku Niedziela Świętej Rodziny przypada 26 grudnia, w drugi dzień Bożego Narodzenia. W tym roku, decyzją Episkopatu, tego dnia obchodzimy ogólnopolski Dzień Modlitw w Intencji Małżeństw i Rodzin.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, bp Wiesław Śmigiel, podkreślił, że odczytuje to jako szansę, gdyż w czasie Bożego Narodzenia pojawiają się w kościele także tzw. katolicy okazjonalni, czyli osoby, które z różnych powodów nie praktykują regularnie.

Na każdej Mszy św. tego dnia poruszana będzie tematyka życia rodzinnego, będzie to także ponownie okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Biskupi przygotowali dla księży materiały do wykorzystania.

Reklama
Reklama

POLECAMY: List na Niedzielę Świętej Rodziny: Rodzina drogą do świętości

Odnowienie przyrzeczeń – jak powinno wyglądać?

Obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich następuje zazwyczaj po homilii. Kapłan zwraca się do małżonków słowami:

„Drodzy bracia i siostry, w dniu ślubu połączyliście się nierozerwal­nym węzłem sakramentu małżeństwa. Zapraszam was teraz, abyście podali sobie prawe dłonie. Wspólnie módlmy się do Pana Boga o dalsze łaski i błogo­sławieństwa dla waszego małżeństwa, o umocnienie wiary dla waszych dzieci.”

Reklama

Po tym wstępie wierni modlą się śpiewając Hymn do Ducha Świętego, „O Stworzycielu, Duchu przyjdź” – dokładnie tak samo, jak w czasie ślubu tuż przed wypowiedzeniem słów przysięgi małżeńskiej.

Po tym hymnie małżonkowie, którzy zdecydowali się odnowić przyrzeczenia małżeńskie zwracają się do siebie twarzami, podają sobie prawe ręce i odpowiadają na pytania kapłana:

K: Czcigodni małżonkowie, zawarliście przed Bogiem sakramentalny związek małżeński, łącząc się ze sobą w Chrystusie na całe życie. Wtedy ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz trwanie we wspólnocie małżeńskiej aż do śmierci. Na znak, że coraz doskonalej chcecie wypełniać swoje święte zobowiązania, podajcie sobie prawe dłonie i odpowiedzcie na pytania, które wam zadam w imieniu Kościoła.
K: Czy chcecie coraz doskonalej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie?
Małżonkowie: Chcemy.
K: Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w doskonałej wierności małżeńskiej?
Małżonkowie: Chcemy.
K: Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca waszego życia?
Małżonkowie: Chcemy.

K.: Panie, Boże i Stworzycielu, błogosławimy i wychwalamy Twoje imię. Na początku stworzyłeś mężczyznę i kobietę, aby mogli wejść w komu­nię życia i miłości. Ty również pobłogosławiłeś związek tych małżeństw, aby stały się znakiem związku Chrystusa z Jego Kościołem. Spojrzyj dziś łaskawie na obecne tu pary. Pośród radości i trudów ich życia zachowałeś ich związek w jedności. Odnów ich przymierze małżeńskie. Pomnóż w nich miłość i umoc­nij więzi pokoju, tak aby otoczeni swoimi dziećmi mogli zawsze cieszyć się z daru Twego błogosławieństwa. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana na­szego.
R.: Amen.

Po tym obrzędzie następuje Modlitwa wiernych oraz kolejne części Mszy świętej.


os, KAI, BP KEP / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę