Nasze projekty
Reklama
Fot. Zara Hamdane/Pexels

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Jak powinno wyglądać?

Święto Świętej Rodziny to w wielu parafiach dzień, kiedy zebrani na Mszy świętej małżonkowie mogą odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Jak powinno ono wyglądać?

Dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin

Podczas jednego z zebrań Konferencji Episkopatu Polski (we wrześniu 2018 roku), biskupi zaproponowali, aby święto Świętej Rodziny było dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Zachęcili też, by zorganizować w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

W specjalnym liście biskupi napisali, że organizacja i przebieg obrzędu zależy od duszpasterzy, jednak zwrócili uwagę, że „nie powinien on zbytnio wydłużać liturgii, a jednocześnie winien mieć radosny i uroczysty charakter”.

Duszpasterze w Polsce otrzymali także wskazówki, jak w praktyce przeprowadzić ten obrzęd. W dokumencie znajduje się tekst odnowienia przyrzeczeń, propozycja homilii, modlitwa powszechna oraz modlitwa w intencji rodzin.

Reklama

POLECAMY: List na Niedzielę Świętej Rodziny: Rodzina drogą do świętości

Odnowienie przyrzeczeń – jak powinno wyglądać?

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich ma charakter duchowy. Nie jest to ponowna przysięga, ale odnowienie złożonej przed laty, raz na zawsze, przysięgi małżeńskiej. 

Obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich następuje zazwyczaj po homilii. Kapłan zwraca się do małżonków słowami:

Reklama

„Drodzy bracia i siostry, w dniu ślubu połączyliście się nierozerwal­nym węzłem sakramentu małżeństwa. Zapraszam was teraz, abyście podali sobie prawe dłonie. Wspólnie módlmy się do Pana Boga o dalsze łaski i błogo­sławieństwa dla waszego małżeństwa, o umocnienie wiary dla waszych dzieci.”

Po tym wstępie wierni modlą się śpiewając Hymn do Ducha Świętego, „O Stworzycielu, Duchu przyjdź” – dokładnie tak samo, jak w czasie ślubu tuż przed wypowiedzeniem słów przysięgi małżeńskiej.

Po tym hymnie małżonkowie, którzy zdecydowali się odnowić przyrzeczenia małżeńskie zwracają się do siebie twarzami, podają sobie prawe ręce i odpowiadają na pytania kapłana:

Reklama

K: Czcigodni małżonkowie, zawarliście przed Bogiem sakramentalny związek małżeński, łącząc się ze sobą w Chrystusie na całe życie. Wtedy ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz trwanie we wspólnocie małżeńskiej aż do śmierci. Na znak, że coraz doskonalej chcecie wypełniać swoje święte zobowiązania, podajcie sobie prawe dłonie i odpowiedzcie na pytania, które wam zadam w imieniu Kościoła.
K: Czy chcecie coraz doskonalej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie?
Małżonkowie: Chcemy.
K: Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w doskonałej wierności małżeńskiej?
Małżonkowie: Chcemy.
K: Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca waszego życia?
Małżonkowie: Chcemy.

K.: Panie, Boże i Stworzycielu, błogosławimy i wychwalamy Twoje imię. Na początku stworzyłeś mężczyznę i kobietę, aby mogli wejść w komu­nię życia i miłości. Ty również pobłogosławiłeś związek tych małżeństw, aby stały się znakiem związku Chrystusa z Jego Kościołem. Spojrzyj dziś łaskawie na obecne tu pary. Pośród radości i trudów ich życia zachowałeś ich związek w jedności. Odnów ich przymierze małżeńskie. Pomnóż w nich miłość i umoc­nij więzi pokoju, tak aby otoczeni swoimi dziećmi mogli zawsze cieszyć się z daru Twego błogosławieństwa. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana na­szego.
R.: Amen.

Po tym obrzędzie następuje Modlitwa wiernych oraz kolejne części Mszy świętej.


Przypominamy artykuł opublikowany 26 grudnia 2021 roku.

os, KAI, BP KEP / Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę