Nasze projekty

Cohen, ABBA, The Beatles – nie na Mszy

„Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących” - pisze biskup kielecki Jan Piotrowski w wydanej Instrukcji dotyczącej muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej. Instrukcję tworzy 21 szczegółowych punktów odnoszących się do różnych sfer muzyki kościelnej.

Za niedopuszczalne uznaje wykonywanie podczas liturgii piosenek Cohena, Abby czy Beatlesów. Biskup w Instrukcji przypomina, że już w Kościele apostolskim śpiew traktowano jako dar Ducha i podkreśla zespolenie liturgii z muzyką.

Opracowanie precyzuje zasady doboru pieśni podczas liturgii. Powinny być one zatwierdzone przez stosowną władzę kościelną. Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim. Muzyka filmowa, rozrywkowa, piosenki „często pozbawione właściwej treści i formy” – nie mogą zabrzmieć podczas Eucharystii. Przykładem utworów niedopuszczonych do wykonywania podczas liturgii Mszy św. są choćby: „Hallelujah” Leonarda Cohena, „The winner takes it all” zespołu ABBA, „Pory roku” Vivaldiego, „Marzenie ” Schumanna, muzyka z filmu „Misja” Ennio Morriconego czy kompozycje zespołu „The Beatles”

Nie wolno zastępować aktu pokuty, psalmu responsoryjnego i części stałych jakąkolwiek pieśnią i należy go wykonywać z ambony, a nie np. z chóru muzycznego.

Reklama

„Pieśni, które można wykonywać podczas Mszy Świętej powinny pochodzić z bogatego skarbca tradycji Kościoła, prezentując właściwą treść i formę. Powinny one również posiadać aprobatę stosownej władzy kościelnej” – pisze biskup.

Instrukcja zaleca też proboszczom i organistom naukę śpiewu dla wszystkich, przynajmniej raz w miesiącu oraz śpiewanie niektórych prostych form chorału gregoriańskiego – przez ogół wiernych lub przez przygotowane do tego zespoły.

Sporo miejsca instrukcja przeznacza na zalecenie troski o formację muzyczną młodego pokolenia. Zobowiązuje zarazem organistów do uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych organizowanych przez Komisję Muzyczno – Organistowską Diecezji Kieleckiej. Organiści powinni także systematycznie uzupełniać wykształcenie.

Reklama

Na proboszczach spoczywa odpowiedzialność za całokształt muzyki liturgicznej w parafii, a organista jest odpowiedzialny za bezpośrednie przygotowanie repertuaru muzycznego w porozumieniu z proboszczem parafii.

Biskup „zabrania kategorycznie” korzystania z tzw. automatycznego organisty oraz odtwarzania muzyki za pomocą urządzeń elektronicznych.

Instrukcja reguluje także sprawy związane z budową, przebudową, konserwacją Instrumentów. Wszelkie działania w tym zakresie mają być konsultowane z Komisją Muzyczno-Organistowską Diecezji Kieleckiej. Przypomina zarazem, iż instrumenty elektroniczne mogą być instalowane jako instrument tymczasowy do momentu zbudowania organów piszczałkowych.

Reklama

Ponadto koncerty w kościołach powinny być organizowane zgodnie z przyjętymi normami Instrukcji o koncertach w kościołach z 1987 roku. Zezwolenie na zorganizowanie koncertu w budynku kościoła wydawane jest każdorazowo przez biskupa diecezji. Zabrania się urządzania w kościołach koncertów w muzyki rozrywkowej.


KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę