Nasze projekty

„Chcemy pokazać, że w Polsce dzieje się dobrze”

Po raz pierwszy na Światowym Spotkaniu Rodzin pojawi się polski pawilon z materiałem o rodzinie. To inicjatywa Aldony i Artura Wiśniewskich, członków oficjalnej polskiej delegacji na spotkanie w Dublinie.

Państwo Wiśniewscy są obecni w Dublinie wraz z pięciorgiem dzieci. Przed trzema laty uczestniczyli oni w światowym spotkaniu w Filadelfii i właśnie tam doświadczyli braku widzialnej obecności polskiego Kościoła. Dzięki pasji i umiejętności pełnoletnich już synów przygotowali 40 minutowy materiał filmowy, który prezentuje realia polskiej rodziny.

„W tym materiale filmowym, wraz z tłumaczeniem, osoby, które odwiedzą pawilon będą mogły zobaczyć, że w rodzinach nie ma tylko trudności, kłopotów, problemów, co często jest nagłaśniane. My pokazujemy, że jest też dobrze i może być lepiej – powiedziała Radiu Watykańskiemu Aldona Wiśniewska. – Mówimy o polskiej rodzinie, która wzrasta we wspólnotach, w wielu wspólnotach: Domowego Kościoła, na Drodze Neokatechumenalnej, w Rodzinach Nazaretańskich… Rodziny są też bardzo aktywne podczas pieszych pielgrzymek, jeżdżą na rekolekcje, szukają Pana Boga, nie tylko na zasadzie akcji, ale na co dzień, uczestniczą we Mszy św., w wieczorach uwielbienia. Są też organizacje pozarządowe, które bardzo żywo działają na rzecz małżeństw i rodzin. Postanowiliśmy też zabrać ze sobą mnóstwo materiałów drukowanych, które o tym opowiadają. No i jesteśmy my, całą rodziną, jako żywy obraz tego, co mówimy, o czym świadczymy. Chcemy pokazać w Irlandii, że w Polsce dzieje się dobrze”.

 

Reklama

Polski pawilon na Światowym Spotkaniu Rodzin jest też świadectwem duszpasterskiej troski Kościoła. Jak podkreśla Aldona Wiśniewska, w większości polskich parafii istnieją duszpasterstwa i wspólnoty, w których rodziny pomagają sobie nawzajem, mogą otrzymać wsparcie, a także skorzystać z duszpasterskiej posługi kapłana.

Na czele delegacji Konferencji Episkopatu Polski na IX Światowe Spotkanie Rodzin stoi bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, a w jej skład wchodzi ks. Przemysław Drąg, Krajowy Duszpasterz Rodzin, Aldona i Artur Wiśniewscy oraz Henryk Kuczaj i Marta Wierzbicka, aktywni w duszpasterstwie rodzin archidiecezji krakowskiej i Domowym Kościele. Oprócz oficjalnej delegacji do Dublina przybyło szereg małżeństw z różnych polskich diecezji a towarzyszą im duszpasterze.


KAI/ot

Reklama

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę