Nasze projekty

Bp Zadarko: Nie łączmy pielgrzymek z polityką

Łączenie katolicyzmu i idei pielgrzymowania z konkretnymi propozycjami politycznymi często budzi kontrowersje – uważa bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek mówi w rozmowie z KAI o dokumencie nt. narodowego pielgrzymowania, przygotowanym przez członków tejże Rady, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

FOT. Flickr

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI bp Krzysztof Zadarko, jednym z tematów czwartkowego zebrania Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, było wypracowanie dokumentu prezentującego stanowisko w sprawie pielgrzymowania narodowego – zwłaszcza z uwzględnieniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Mamy zjawisko pielgrzymowania do sanktuarium narodowego na Jasnej Górze, a także do innych świętych miejsc. Narodowy charakter tego pielgrzymowania jest często podkreślany zarówno poprzez skalę, jak i profil ideowy tych wydarzeń. Jednak niekiedy jesteśmy też świadkami łączenia katolicyzmu i idei pielgrzymowania z konkretnymi propozycjami politycznymi, co często budzi kontrowersje. Toteż, aby ocalić ideę pielgrzymowania, także narodowego, wydaje się, że dobrze przypomnieć pewne elementy teologii pielgrzymowania. Bo przecież nie każde przybycie do świętego miejsca nazywamy pielgrzymką. A ponieważ zdarzają się uroczystości pielgrzymkowe, które wywołują dyskusję i pytania o to, kiedy pielgrzymka staje się manifestacją społeczno-polityczną, wydaje się, że taki dokument jest potrzebny – mówi bp Zadarko.

Jak wyjaśnia, przygotowany dokument dotyczy pielgrzymowania nie tylko na Jasną Górę, ale też do innych miejsc świętych, chętnie nawiedzanych przez Polaków, m.in. narodowych sanktuariów MB Fatimskiej na Krzeptówkach i św. Andrzeja Boboli w Warszawie, czy międzynarodowych sanktuariów w Trzebnicy i w Górze św. Anny. W rozmowie z KAI przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomina o ważnym i głębokim związku pielgrzymowania z historią narodu Polskiego, który nie powinien być ani zapomniany, ani też niewłaściwie interpretowany.

Reklama

– Ten dokument ma uwypuklić istotę pielgrzymowania, a jednocześnie przypomnieć o ważnym patriotycznym rysie pielgrzymek na Jasną Górę i do innych świętych miejsc – mówi biskup, wskazując, że współcześnie pojęcie patriotyzmu jest często kontestowane i zastępowane pojęciem nacjonalizmu, wyrwanym z kontekstu nauczania Prymasa Tysiąclecia.

– Kościół w Polsce stara się kształtować naszą miłość do ojczyzny w duchu patriotyzmu, a nie nacjonalizmu. Tego uczy katolicka nauka społeczna. Tymczasem współcześnie możemy mieć do czynienia z instrumentalizacją nauki Kościoła i świętych miejsc, które służą czasem jako narzędzie budowania popularności, propagowania idei politycznych, które nie zawsze mają swoje potwierdzenie w nauczaniu Kościoła – mówi bp Zadarko.

Stanowisko Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zostanie opublikowane w nadchodzącym tygodniu.

Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę