Nasze projekty

„Patriotyzm w czasie pokoju to troska o dobro wspólne”

W okresie pokoju patriotyzm jest obowiązkiem moralnym każdego chrześcijanina - uważa bp Henryk Tomasik. W przededniu Święta Niepodległości biskup radomski przypomniał w Radiu Plus Radom słowa św. Jana Pawła II, który prosił Polaków, by "całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska - przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością!".

Reklama

Bp Tomasik w autorskiej audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom przypomniał, że „wszystkie zrywy niepodległościowe były znakiem troski o ojczyznę, zaś w czasie pokoju zrywem powinna być troska o dobro wspólne i przygotowywanie się do dobrego realizowania zobowiązań wynikających z podjętych zadań społecznych, czy zawodowych”.

Biskup radomski mówił również, że niezwykle ważna jest pamięć o przeszłości, znajomość kraju, różnych wymiarów życia, czy znajomość ludzi, będących wzorem zatroskania o kraj. Dodał, że znajomość historii jest jednym z warunków dobrze rozumianego patriotyzmu, która pozwala nam dostrzec ojczyznę w wymiarze dziejowym. – Ważnym znakiem troski o ojczyznę jest troska o polską kulturę. W tej chwili przed nami ważne zadanie budowania dobrych relacji międzyludzkich, a Ewangelia jest takim mocnym fundamentem – powiedział bp Tomasik.

Reklama

Zgodził się również z opinią, że wciąż aktualne są słowa Cypriana Norwida, który pisał o Polakach, że „jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Nie umiemy się różnić pięknie i mocno”. – Brakuje nam troski o pełnię człowieczeństwa. Norwid chciał zwrócić uwagę na potrzebę podnoszenia na wyższy poziom moralności indywidualnej, społecznej i politycznej – podkreślił bp Tomasik.

Reklama

Na koniec życzył politykom, by kochali ojczyznę i rodaków oraz patrzyli w tym jednym kierunku, aby „nie było walki między grupami, ale skoncentrowanie na tym, co razem możemy zrobić dla danego regionu”.

– Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na rodzinę, podkreślanie znaczenia dobrej rodziny i wychowania. To dwie wielkie wartości, które powinny być priorytetem dla naszych polityków. Wychowanie to kształtowanie młodego pokolenia. To jest kształtowanie naszej rzeczywistości za 20-30 lat. Wszyscy marzymy, by media służyły edukacji, a nie tylko tylko sensacji – zakończył biskup radomski.

Reklama

rm / Radom

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę