Nasze projekty

Bp Ryś w Łodzi, Bp Kamiński w diecezji warszawsko-praskiej

Papież Franciszek mianował dziś biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia arcybiskupem metropolitą łódzkim a bp. Romualda Kamińskiego biskupem-koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej

Bp Ryś od 6 lat przewodniczy Zespołowi Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji i znany jest z aktywnej działalności ewangelizacyjnej i kaznodziejskiej, którą łączył z posługą biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Natomiast bp Kamiński przez ostatnie lata był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, ale decyzją papieża, po 12 latach posługi wraca do Warszawy, na Pragę.

Nowi biskupi:

Reklama

Bp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze na Wawelu. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT.

Reklama

Biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej mianował papież Benedykt XVI 16 lipca 2011 r. Święcenia biskupie przyjął 28 września 2011 r. z rąk kard. Stanisława Dziwisza, kard. Franciszka Macharskiego i kard. Stanisława Ryłko. Jego dewizą biskupią są słowa „Virtus in infirmitate” czyli „Moc w słabości”.

Po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach został zatrudniony na tymże Wydziale i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. Kierował katedrą historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Bp Ryś jest cenionym historykiem, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii. Był także członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – m.in. Jana Pawła II.

Reklama

Owocną pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczył w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, inicjator spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011); współtwórca i wykładowca kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010); członek kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; uczestnik Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie (od 2009). Od 2012 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski od 2011 r. przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji krakowskiej. Jest także członkiem Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Bp Romuald Kamiński z diecezją warszawsko-praską jest związany od początku jej powstania w 1992 r. Do chwili nominacji biskupiej 8 czerwca 2005 r. przez 13 lat był kanclerzem Kurii Warszawsko-Praskiej.

Bp Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 r. w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii, specjalizował się w patrologii. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego.

Przez 2 lata po święceniach był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, a następnie administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W latach 1983-1992 był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem Prymasa Józefa Glempa.

W latach 1992-2005. pełnił funkcję kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. 8 czerwca 2005 r. mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji ełckiej.

Sakrę biskupią przyjął 23 czerwca 2005 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka. Współkonsekratorami byli: biskup ełcki Jerzy Mazur i pierwszy biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk.

Jego mottem biskupim są słowa: „Sub Tuum praesidium” czyli „Pod Twoją obronę”

W ramach Konferencji Episkopatu Polski bp Kamiński jest obecnie przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. Ponadto jest członkiem: Rady ds. Rodziny i Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pracuje również w ramach Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

W latach 2006-2016 roku bp Kamiński był przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz delegatem KEP ds. dialogu katolików i muzułmanów. W 2016 r. został uhonorowany tytułem Człowieka Dialogu 2016 przyznawanym przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę