Nasze projekty

Bp Mering o ŚDM: nie ulegajmy panice!

„Nikt nie lekceważy sygnałów o możliwych zagrożeniach, ale nie można też wzbudzać niepotrzebnej paniki. Służby naszego kraju zapewniają, że Polska jest bezpieczna. Ani Ojciec Święty, ani nikt z nas nie wystawiałby młodzieży na pewne niebezpieczeństwo” – napisał w swojej odezwie do diecezjan biskup włocławski Wiesław Mering. Skomentował w ten sposób informacje przekazywane przez niektóre media na temat bezpieczeństwa na ŚDM Kraków 2016 oraz rosnące w ich wyniku obawy rodziców młodzieży wybierającej się na spotkanie z Ojcem Świętym.

Odezwa odczytana została w kościołach diecezji w niedzielę 24 kwietnia br. i zapowiadała zbiórkę ofiar na cele organizacyjne „Dni w Diecezji”. W drugiej części swojego słowa bp Mering odniósł się jednak do palącej kwestii bezpieczeństwa na ŚDM.

Przypomniał, że ostatnio w niektórych mediach podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa uczestników ŚDM w Krakowie. „Spotkania ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w Polsce, w tym i w naszej diecezji, dowodzą, że te medialne doniesienia są mocno przesadzone. Nikt nie lekceważy sygnałów o możliwych zagrożeniach, ale nie można też wzbudzać niepotrzebnej paniki, która udziela się wielu osobom i powoduje, że rodzice wypisują swoje dzieci z wyjazdu do Krakowa” – napisał bp Mering.

Stwierdził, że „służby naszego kraju zapewniają, że Polska jest bezpieczna, a Kraków będzie najbezpieczniejszym miejscem w Europie. Ani Ojciec Święty, ani nikt z nas nie wystawiałby młodzieży na pewne niebezpieczeństwo. Dlatego proszę, by nie ulegać atmosferze paniki, która sączona jest przez niektóre media – kto wie, może komuś zależy, by ŚDM się nie udały?” – pytał retorycznie hierarcha. Kierując zachętę do młodzieży bp Mering apelował: „jeszcze jest czas, by na ŚDM do Krakowa się zapisać. Drogi Młody Przyjacielu: spotkaj się z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi całego świata w Krakowie. My też tam będziemy!”

Reklama

Jak przypomina diecezjalny koordynator ŚDM w diecezji włocławskiej ks. Artur Niemira, spotkania z przedstawicielami ABW, CBŚ, Policji i innych służb każdorazowo są dowodem odpowiedzialnych działań mających na celu bezpieczeństwo uczestników ŚDM w Krakowie i w diecezji. Wszystkim zależy, by goście wywieźli wrażenie Polski jako kraju gościnnego i bezpiecznego, dlatego współpraca z organizatorami ŚDM, w tym i diecezjalnymi koordynatorami, jest bardzo rzeczowa i harmonijna.

Ks. Niemira przypomniał, że w ubiegłym tygodniu we Włocławku podczas szkolenia dla wolontariuszy funkcjonariusze ABW przekonywali, że ŚDM będą bezpiecznym wydarzeniem. „Wieczorem przed dyskoteką w waszych miejscowościach jest mniej bezpiecznie, niż będzie to w Krakowie” – nieco żartobliwie i zarazem obrazowo przedstawił tę kwestię jeden ze szkoleniowców podkreślając, że sprawa bezpieczeństwa dla polskich służb jest priorytetowa.


ks.an / Włocławek

Reklama

wklejka2016kwiecien

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę