Nasze projekty

Alarm smogowy w polskich miastach

W niektórych największych miastach Polski od kilku dni rejestrowane jest zwiększone stężenie zanieczyszczeń powietrza. Doktor habilitowany Krzysztof Badyda z Politechniki Warszawskiej podkreśla, że zjawiskom smogowym sprzyja sytuacja meteorologiczna

Według gościa Polskiego Radia 24, zwiększone stężenie zanieczyszczeń spowodowane jest wyżem atmosferycznym. W rezultacie znacząco spadła temperatura powietrza, a mieszanie jego mas jest utrudnione. Więcej zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania substancji energetycznych pozostaje blisko powierzchni ziemi. Chodzi przede wszystkim o zanieczyszczenia o charakterze komunalnym, powstałe głównie ze spalania substancji energetycznych.

Chmurę pyłową tworzą głównie substancje wytwarzane podczas spalania paliw stałych: węgla oraz drewna. Do jej powstania przyczynia się również spalanie produktów ropopochodnych oraz emisja tlenków siarki i tlenków węgla.

Reklama

Jak wyjaśnił doktor Krzysztof Badyda, zwiększone stężenie zanieczyszczeń spowodowało zjawisko tak zwanego smogu zimowego, popularnie nazywanego czarnym albo siarkowym. Dostrzeżono je między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi.

Reklama

Powietrze w Polsce jest mroźne i rześkie, ale bardzo zanieczyszczone – przestrzega Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia, sytuację pogarsza bezwietrzna pogoda.

Jakub Jędrak zwraca uwagę, że napływające ze Skandynawii powietrze automatycznie postrzegamy jako pozbawione pyłów, tymczasem podczas mrozów zostaje ono nad Polską bardzo szybko zanieczyszczone. Bo im zimniej, tym więcej palenisk na drewno i węgiel, często też palimy „czymkolwiek”.

Reklama

Jakub Jędrak przestrzega przed bezwzględnym zamykaniem się w domach, gdy normy zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz są przekroczone. Szczególnie rozsądnie należy się zachować, jeśli pomieszczenie jest ogrzewane przez piece i kominki. Przypomina, że ryzyko zaczadzenia jest znacznie groźniejsze niż nawdychanie się smogu podczas przewietrzania.

Władze wielu miast wydały komunikaty, w których zalecają mieszkańcom pozostanie w domach i powstrzymanie się od aktywności fizycznej na zewnątrz. Przed wychodzeniem na spacer przestrzega się zwłaszcza kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz chorych na astmę i inne choroby dróg oddechowych.

Według szacunków, w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 50 tysięcy osób rocznie.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Polskie Radio 24/mt/dabr/Kołodziejska/dj/Redakcja Portalu Stacja7.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę