Nasze projekty

Abp Ryś: Nie można prowadzić do wiary, jeśli samemu jest się niewierzącym

„Nie można ludzi prowadzić do wiary, jeśli samemu jest się niewierzącym. Nie można ludzi spowiadać, jeśli samemu nie jest się penitentem. Nie mogę ludzi uczyć modlitwy, jeśli się sam nie modlę i nie zapraszam innych do tej modlitwy. Jezus jest Pasterzem, bo sam jest barankiem!” – mówił abp Ryś podczas porannej Mszy Świętej celebrowanej w domu biskupów łódzkich w drugim dniu tygodnia modlitw o powołania do służby w Kościele.

Youtube.com/Archidiecezja Łódzka

Dziś Pan Jezus mówi o sobie, że jest Bramą pasterzy. Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, jest złodziejem i rozbójnikiem, a kto wchodzi przez bramę jest pasterzem owiec. Pasterzem jest ten, komu Jezus zleci – przykładem jest Piotr, który to usłyszał od Jezusa. Wejść przez Jezusa to znaczy nauczyć się Jezusa, nauczyć się kim On jest. – tłumaczył hierarcha.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że dziś wiele mówi się o tym, czego powinni nauczyć się pasterze. Powinni być przywódcami w grupie, znać retorykę, psychologię, socjologię, teologię. Wszystko to jest bardzo ważne, ale jeśli te umiejętności nabędzie ktoś, kto nie nauczył się Jezusa, to będzie je wykorzystywał do złodziejstwa i do rozboju! Kto nie wchodzi przez bramę jest złodziejem i rozbójnikiem – podkreślił duchowny.

Jest tylko jedna brama do owczarni, przez nią wchodzą i pasterze, i owce. Ktoś, kto nie chce być owcą, nie potrafi być pasterzem! Nie można ludzi prowadzić do wiary, jeśli samemu się jest niewierzącym. Nie można ludzi spowiadać, jeśli samemu nie jest się penitentem! Nie mogę ludzi uczyć modlitwy, jeśli sam się nie modlę i nie zapraszam innych do swojej modlitwy. Jezus jest pasterzem, bo sam jest barankiem! –zaznaczył.

Reklama
Reklama

Kończąc metropolita łódzki wskazał na to, że – bycie pasterzem, to nie jest nauczenie się kilku umiejętności praktycznych, ale to życie wiarą. To dotyczy nas wszystkich. Każdy z nas ma tę możliwość prowadzenia innych do wiary, do życia wiecznego, do życia w obfitości na wiele sposobów. Ta funkcja pasterska jest wpisana w bycie uczniem, bo wiara z definicji chce być przekazywana innym – zakończył.

ag/archidiecezja.lodz.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę