Nasze projekty

Abp Hoser: ochrona życia to kwestia nauki, a nie światopoglądu

Ochrona ludzkiego życia nie jest kwestią światopoglądową, ale naukową. Od niej zależy przyszłość każdego społeczeństwa - podkreślił abp Henryk Hoser, odbierając w czwartek Nagrodę Społeczną im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za 2014 rok

Nagrodę przyznawała mu Fundację SPES za „obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci". Drugim laureatem został prof. Bogdan Chazan za „obronę życia nienarodzonych". Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w auli kurii warszawsko-praskiej.

 

Dziękując za wyróżnienie, abp Hoser podkreślił niezbywalną wartość ludzkiego życia. – Ludzkie życie jest wartością samą w sobie, która nie podlega jakiejkolwiek dyskusji, stąd wymóg jego szacunku – powiedział laureat.

Reklama

Wyjaśnił, że takie stanowisko nie jest sprawą ideologii czy jakiegokolwiek światopogląd, ale stanowi prawdę naukową. Szacunek dla ludzkiego życia od jego początku aż do jego końca stanowi podstawową wartość każdego społeczeństwa. Relatywizacja życia prowadzi bowiem do relatywizacji wszystkich innych wartości, czego owocem jest anihilacja – stwierdził prelegent.

Zwrócił uwagę, że jednym z największych wyzwań stojących dziś przed ludzkością jest ludobójstwo prenatalne typu eugenicznego. – Mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której człowiek, którego parametry fizyczne nie są akceptowane jako zadowalające, jest potencjalną ofiarą eugeniki, bez względu czy jest to życie rodzące się czy życie w fazie schyłkowej – mówił. Jako przykład abp Hoser przytoczył dzieci z zespołem Downa. W krajach Europy zachodnie tacy ludzie już się nawet nie rodzą.

Drugim laureatem Nagrody Społecznej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego został prof. Bogdan Chazan. Otrzymał ją za „obronę życia nienarodzonych". Odbierając statuetkę i dyplom wyraził zaniepokojenie nagłym wzrost odsetek dokonywanych w Polsce aborcji. Przez wiele lat średnia takich zabiegów sięgała w naszym kraju 700-800 rocznie, tymczasem w roku ubiegłym wyniosła 1800. – To jest nie tylko liczba kobiet, które przez lata będą żyć z wyrzutami sumienia, ale także setki złamanych sumień personelu medycznego. Tymczasem zabijanie poczętego życia nie leży w gestii zawodu lekarza – podkreślił prof. Chazan.

Reklama

Zwrócił jednocześnie uwagę na zgubne skutki aborcji u samych kobiet. – Wraz ze wzrostem liczby aborcji rośnie również liczba samoistnych poronień i zgonów okołoporodowych – wspomniał laureat.

Zaapelował o zmianę prawa na takie, które będzie lepiej chroniło ludzkie życie. Konieczne jest odrzucenie promocji aborcji na szczeblu samorządowym, zaprzestanie ataków na sumienia lekarzy, położnych i dyrektorów szpitali, czy zmuszania kobiet do diagnostyki prenatalnej i nakłaniania do aborcji w przypadku rozpoznania u płodu wad lub chorób.

Prof. Chazan podkreślił też konieczność stworzenia specjalnych poradni dla kobiet, których zaskoczył dar życia – aby mogły otrzymać fachową pomoc i wsparcie. Wspomniał także o potrzebie pomocy dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci. – Nasze poglądy i system wartości muszą być szanowane i sami musimy o to zadbać – zaznaczył.

Reklama

Prof. Chazan przestrzegł, że mamy obecnie w Polsce do czynienia z "miękkim totalitaryzmem", który polega na wtłoczeniu społecznie i kulturowo doniosłych obszarów życia publicznego w ramy poprawności politycznej przy jednoczesnym piętnowaniu i ośmieszaniu oponentów. Jedynie w pojedynczych przypadkach sięga się po środki prawne eliminujące ich z czynnego życia publicznego. Grozi nam jednak przejście do "twardego totalitaryzmu", w ramach którego niezależność sumienia będzie traktowana jako wykroczenie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie – zauważył laureat.

Wystąpienia laudacyjne wygłosili generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Krzysztof Wąsowski oraz prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dr Paweł Wosicki. Spotkanie uświetnił występ artystyczny Jerzego Zelnika, w którym aktor przypomniał nauczanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego na temat obrony życia.

Nagroda Społeczna im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyznana jest osobom szczególnie zasłużonym w propagowaniu i praktycznej realizacji działań dla dobra wspólnego, jakim jest Polska, oraz nauki społecznej Prymasa Tysiąclecia.

W składzie kapituły zasiedli: Marek Haubicki, prof. Jan Żaryn, ks. prof. Janusz Mariański, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, Paweł Skibiński – dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego i przedstawiciel metropolity warszawskiego, dr Ryszard Krajewski oraz Michał Drozdek.


mag / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę