Nasze projekty

5. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Mija 5 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapłana Solidarności

Kapelan Solidarności, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki w 1984 roku. Ksiądz Jerzy Popiełuszko. 6 czerwca mija 5 lat od jego beatyfikacji, jako męczennika za wiarę. Wspomnienie liturgiczne błogosławionego jest obchodzone 19 października, w dniu jego śmierci.

 

Ksiądz Popiełuszko był kapłanem w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę, także w okresie stanu wojennego, gromadziły tysiące ludzi. W homiliach ksiądz Jerzy mówił o prawach człowieka i obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. W wystąpieniach czerpał z nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Reklama

19 października 1984 roku został porwany i zamordowany przez SB. Pogrzeb księdza Popiełuszki zgromadził milion ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy.

Jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie jest celem licznych pielgrzymek. Odwiedziło go dotychczas ponad 18 milionów ludzi. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

Po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku ksiądz Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. W uroczystości wzięło udział 140 tysięcy osób. Następnie ulicami Warszawy wyruszyła procesja z relikwiami. Wierni przeszli do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków złożono relikwie księdza Jerzego.

Reklama

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został wikariuszem parafii w Ząbkach pod Warszawą.

Później pracował w Aninie, w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu i w akademickim kościele św. Anny. Był duszpasterzem pielęgniarek i studentów medycyny, dla których prowadził konwersatoria. Dzięki jego zaangażowaniu powstała wspólnota łącząca środowisko służby zdrowia. Ludzie związani z księdzem Jerzym organizowali w 1979 roku ochotniczą służbę medyczną w czasie 1. pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Ostatnim miejscem pracy księdza Jerzego była parafia św. Stanisława Kostki. W sierpniu 1980 roku prymas Stefan Wyszyński, na prośbę strajkujących hutników, skierował kapłana do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Tam związał się z Solidarnością, której został kapelanem.
W stanie wojennym ksiądz Popiełuszko w ostatnią niedzielę miesiąca odprawiał w parafii św. Stanisława Kostki Mszę za Ojczyznę. Był szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego wielu prowokacji. Ostatnią mszę odprawił 19 października 1984 roku w Bydgoszczy. W drodze powrotnej do Warszawy został zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki.

Reklama

Skazani za zabójstwo księdza: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski opuścili już więzienia. Ich procesy, podobnie, jak obejmujący w charakterze oskarżonych, generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka (uniewinnieni w 1994 roku z zarzutu współsprawstwa), nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni. Nadal budzi to kontrowersje.

Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2001 roku zakończył się etap diecezjalny i rozpoczął rzymski. W 2002 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia podpisał dekret o męczeństwie księdza Jerzego. Beatyfikacja nastąpiła 6 czerwca 2010 roku.

W całej Polsce jest wiele miejsc upamiętniających błogosławionego księdza Popiełuszkę – pomniki, tablice, szkoły. W 1985 roku Polski kompozytor Andrzej Panufnik, przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii, skomponował Koncert fagotowy dedykowany pamięci księdza Jerzego. Rok później brytyjski artysta Muslimgauze wydał płytę Flajelata poświęconą antysowieckim dysydentom, jako jeden z utworów włączył doń homilię księdza Popiełuszki. W 1988 roku powstał film Agnieszki Holland "Zabić księdza", a w 2009 – obraz Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas".


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Leo/E.Porycka/dok.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę