Nasze projekty

300-lecie koronacji wizerunku jasnogórskiego

- Królewska władza Maryi jest zleconą przez Boga, jako Tej, która zasiada obok swego Syna, Króla chwały. Jej władza jest władzą miłości i całkowitym poddaniem Synowi w postawie nieustannej służby - mówił na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował w Sanktuarium Rok Jubileuszowy 300-lecia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Rozpoczął się czas przygotowań do wspomnienia historycznego wydarzenia z 8 września 1717 r. kiedy to odbyła się pierwsza, poza Rzymem, koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Podczas wieczornej Mszy św. celebrowanej w święto Narodzenia NMP abp Stanisław Gądecki wyjaśniał, że królewska władza Maryi „nie jest absolutna, lecz jest ona władzą miłości”. – Kochając Syna, najwyższego i jedynego Króla Wszechświata, i całkowicie Mu się poddając, może u Niego wszystko wyprosić i w ten sposób, w postawie nieustannej służby, spełnia władzę nad światem – mówił metropolita poznański.

Kaznodzieja podkreślał, że „ mamy w niebie kochającą Matkę, która wie, czego potrzebują Jej dzieci, a jednocześnie przemożną Królową, która jest w stanie otoczyć nas skuteczną opieką”.

Reklama

Jak zauważył abp Gądecki „szczególnej macierzyńskiej i królewskiej zarazem więzi z Maryją doświadczamy przez wieki nie tylko indywidualnie, ale również jako wspólnota narodowa”. – To królowanie Maryi zostało po raz pierwszy wypowiedziane oficjalnie podczas ślubów Jana Kazimierza, złożonych w związku ze zwycięską obroną Jasnej Góry we Lwowie, w obliczu łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Król Jan Kazimierz przed tym obrazem dziękował Matce Bożej za zwycięstwo pod Beresteczkiem, natomiast dnia 1 kwietnia 1656 w obecności nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo – przypomniał przewodniczący Episkopatu.

Dodał, że wypowiedziane wtedy wezwanie: Regina Regni Poloniae; Królowo Królestwa Polskiego, módl się za nami, można uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski. Jednak faktycznie pierwsza na ziemiach polskich, ustanowiona dekretem papieskim, koronacja cudownego obrazu Matki Bożej odbyła się 8 września 1717 r.

Abp Gądecki podkreślił, że „należy pamiętać, że ta uroczystość koronacji miała zasięg ogólnopolski i uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich warstw społecznych, począwszy od dostojników państwowych, a skończywszy na ubogich”.

Reklama

Odnosząc się do naszego postępowania wobec Tej, którą uznajemy za naszą Królową kaznodzieja wyjaśniał, że nasza postawa winna się wyrażać w dwóch aktach. – Z jednej strony w akcie synowskiego zawierzenia Maryi Królowej, a z drugiej w akcie Jej naśladowania – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski. Podkreślił, że „najpierw mamy nie zapominać o naszej chrześcijańskiej godności i powołaniu, abyśmy mogli zawsze być królewskim ludem Bożym a następnie mamy Ją naśladować”.

Abp Gądecki przypomniał słowa z encykliki Piusa XII Ad caeli Reginam: „niech każdy, wedle swych warunków, stara się pilnie i bez ustanku odtwarzać w swej duszy i wyrażać w postępowaniu wspaniałe cnoty niebiańskiej Królowej i naszej najmilszej Matki. To zaś sprawi, że ci, którzy mienią się chrześcijanami, przez cześć i naśladowanie takiej Królowej i Matki, poczują się wreszcie prawdziwymi braćmi i, zaniechawszy zawiści oraz zbytniej żądzy posiadania, zaczną krzewić miłość społeczną, szanować prawa słabszych i miłować pokój. Niech więc nikt nie uważa się za syna Maryi i nie sądzi, że łatwo dostanie się pod Jej najłaskawszą opiekę, jeśli za Jej wzorem nie wyróżni się sprawiedliwością, łagodnością i czystością, i nie będzie dążył do prawdziwego braterstwa nie tylko nie krzywdząc ani szkodząc, ale pomagając i niosąc pociechę”.

Abp Gądecki przypomniał, że w związku z jubileuszem paulini zapraszają do osobliwego sposobu uczczenia Maryi, zapraszają do „ukoronowania” Jej osobistym ewangelicznym życiem.

Reklama

Rok jubileuszowy 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa do 8 września 2017. W tym czasie oprócz Żywej Korony paulini zaplanowali szereg innych inicjatyw związanych z rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.


it / Jasna Góra

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę