Nasze projekty

28/29 marca – tej nocy zmieniamy czas i śpimy o godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę (z 28-go na 29-ty marca) śpimy o godzinę krócej. Przechodzimy z czasu zimowego na letni. O godzinie 2-giej trzeba przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3-cią. Do czasu zimowego wrócimy 25 października.

Blisko 70 krajów zmienia czas

 

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.
 

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy dłużej z naturalnego światła.
 

Reklama

Zmianę czasu stosuje się w blisko 70. krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają Białoruś i Rosja.
 

Z czasu letniego i zimowego korzystają między innymi, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna – Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni mają Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

Reklama

Zmiana czasu? To pomysł Brytyjczyków, który… zainaugurowali Niemcy
 

Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku i przypisywany jest mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Jednak pierwsi wprowadzili czas letni, zwany "czasem wojennym", Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.
 

W Polsce pierwszą zmianę czasu wprowadzono w 1915 roku po wyjściu Rosjan z Warszawy i zajęciu jej przez Niemców. Czas warszawski skorygowano wówczas z berlińskim. Zmiana czasu obowiązywała w okresie pierwszej wojny światowej, potem za II Rzeczpospolitej i podczas drugiej wojny światowej.
 

W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1946-1949, potem 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Wtedy jednak obowiązywał miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej.
 

Reklama

Obecnie czas letni jest wprowadzany zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

 


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Leo/E.Porycka/dok.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę