Nasze projekty

Stypendyści FDNT zaopiekują się biskupami na ŚDM

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zaopiekują się grupą ok. 250 biskupów, którzy przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Ich zadania to m.in. pomoc w dojechaniu na miejsca katechez czy noclegi, ale też stworzenie dobrej atmosfery. Dlatego oprócz szkoleń logistycznych stypendyści będą się uczyć np. zasad savoir-vivre'u. - Nasi stypendyści potrafią się zorganizować, działać sprawnie i skutecznie - zapewnia ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu fundacji.

Reklama

Udział stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jest dwutorowy. Licealiści i gimnazjaliści angażują się w swoich parafiach i wspólnotach w całej Polsce przy przyjmowaniu pielgrzymów z całego świata.

Drugi sposób zaangażowania stypendystów to wolontariat zorganizowany w Krakowie. – Zostaliśmy poproszeni o zorganizowanie ok. 200-osobowej grupy stypendystów – studentów lub pełnoletnich uczniów, którzy będą mogli pełnić wolontariat w Krakowie. Będą zajmowali się szeroko pojętą logistyką a ich celem będzie głównie pomoc w sprawnym przygotowaniu katechez. Jednego dnia tych katechez będzie ok. 250 – tylu biskupów, arcybiskupów i kardynałów przyjedzie z całego świata – poinformował KAI ks. Dariusz Kowalczyk.

Stypendyści pomogą biskupom w dotarciu najpierw do miejsc zakwaterowania – do akademików, hoteli, plebani, następnie do miejsc katechez czy innych spotkań. – Stypendyści będą tworzyli grupy, punkty, gdzie będzie ich wielu i będą nawet dostępni całą dobą, po to by w sytuacji jakiejkolwiek potrzeby a nawet jakiejś sytuacji kryzysowej, mogli szybko reagować i pomagać – powiedział ks. Kowalczyk.

Reklama

Jak dodaje kapłan, „jako że w fundacji i we wspólnotach działają przez całe lata, potrafią się zorganizować, działać sprawnie i skutecznie”. – Tego ich uczyliśmy przez całe lata. Myślę, że to była główna przyczyna tego, że komitet organizacji ŚDM zwrócił się do nas z prośbą o zorganizowanie tego typu wolontariatu – podkreślił ks. Kowalczyk.

Zdaniem ks. Kowalczyka, ŚDM to „rzecz absolutnie wyjątkowa”. – Każdy kto był na ŚDM wspomina to wydarzenie do końca życia. To jest to poczucie powszechności Kościoła, to też nieprawdopodobne doświadczenia duchowe, które daje już sama obecność Ojca Świętego, modlitwa z nim. To wyzwolenie siły ducha w młodym człowieku, ale i poczucie, że w tym wielkim dziele miało się swój udział. Pozostają wspomnienia, siła, motywacja do następnego zaangażowania – powiedział.

Stypendyści wezmą udział w szkoleniach – logistycznych, technicznych, doskonalenia sprawności organizacyjnych. Będą też uczyć się zasad savoir-vivre’u, by móc stworzyć dobrą atmosferę. – Odpowiedzialność jest duża. Biskupi, którzy przyjadą na ŚDM, często będą w Polsce po raz pierwszy, a niektórzy pewnie i po raz ostatni. Więc ważne jest to, żeby osoby oddelegowane do kontaktów, do stworzenia też pewnej atmosfery, byli dobrze do tego przygotowani, by we właściwy sposób prezentowali Kościół w Polsce, młody Kościół i naszą ojczyznę. Chcemy by biskupi dobrze poczuli się w naszej ojczyźnie, żeby wywieźli stąd dobre wspomnienia, to jest coś niezwykle istotnego – wyjaśnia ks. Kowalczyk.

Reklama

Pierwsze spotkanie szkoleniowe dla stypendystów odbędzie się w marcu.

Trzonem grupy wolontariuszy jest wspólnota krakowska, która liczy 190 studentów. Do niej będą też dołączali stypendyści z innych miast.


am, rl / Warszawa

Reklama

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę