Nasze projekty

Orszaki, bale i czuwania ze świętymi w całej Polsce

Orszaki i bale, korowody i czuwania - w taki sposób przy licznych parafiach i kościołach w Polsce świętowana będzie wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Część z wydarzeń odbyła się już w miniony weekend. 

Reklama

Do świętowania włączane są relikwie różnych świętych i błogosławionych znajdujące się w pobliskich dla danego wydarzenia parafiach. Taki pomysł zrealizowało m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji bielsko-żywieckiej, które w minioną sobotę zorganizowało Korowód Świętych w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku Białej. Młodzi z całego Podbeskidzia przywieźli aż 43 relikwiarze różnych świętych. Były relikwie bł. Karoliny Kózkówny, św. Maksymiliana Kolbego, Stanisława Kostki czy św. Stanisława Kazimierczyka. Część młodych przebrała się również w stroje charakterystyczne dla epok i stanów, w których żyli. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło „Święci – buntownicy doczesności”.

Innym hasłem, jakie często było i będzie jeszcze obecne w spotkaniach organizowanych w oczekiwaniu na Wszystkich Świętych jest „Holy Wins” („Święci wygrywają”, „święci górą”). Tak było m.in. w Libiążu, gdzie mieszkała śp. Helena Kmieć – zamordowana w Boliwii świecka misjonarka, inspirująca swoim życiem wielu młodych ludzi. W procesji, która przeszła z jej rodzinnej parafii św. Barbary do kościoła Przemienienia Pańskiego przeszło blisko tysiąc osób, wielu w strojach świętych takich jak św. Franciszek, św. Matka Teresa czy św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Niesiono również zdjęcia Helenki Kmieć i napisy „Santo Subito” a korowód zatrzymał się na chwilę przy jej grobie.

Procesje i korowody świętych odbywały się również w miniony weekend w wielu innych miejscach Polski, m.in. Poroninie, Sanoku, Chrzanowie czy Kamiennej Górze.

Reklama
Reklama

To jednak dopiero początek obchodów, ponieważ gros wydarzeń zaplanowanych jest na rzeczywistą wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, czyli środowy wieczór 31 października. Tego dnia odbywać się będą orszaki, korowody i modlitewne czuwania, w większości połączone z Mszami świętymi. Na Facebooku już utworzono 41 różnych „wydarzeń” z różnych miejscowości, najczęściej pod hasłem Nocy Świętych. Dużym zainteresowaniem już cieszy się Noc Świętych w archikatedrze łódzkiej, organizowana przez tutejsze duszpasterstwo młodzieży, podobnie jak podobne czuwanie na które zaprasza kościół farny w Gnieźnie. Nie zabraknie też Nocy Świętych w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Głogowie, Piotrkowie, Sierakowicach, Zielonej Górze, Świebodzinie, Lublinie i wielu innych miejscowościach.

Jak zauważają organizatorzy tego wydarzenia z Gniezna, coraz rzadziej chodzi w tym pomyśle o antidotum na halloweenowe strachy, a coraz częściej sięga się głębiej, wskazując na nasze powołanie do świętości. Będzie to widoczne choćby w spotkaniu organizowanym u ojców dominikanów w Krakowie, gdzie w ramach Nocy Świętych grupa chorałowa działająca przy klasztorze zaplanowała… gregoriańską liturgię wigiljną.

 

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite